Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

„Изпепеляващо рандеву“: Сондата Parker осъществи контакт след рекордното си приближаване до Слънцето

27 декември 2024 г. в 15:31
Последно: 27 декември 2024 г. в 15:31

Тази седмица слънчевата сонда Parker направи историческо приближаване до единствената звезда в Слънчевата система – тя прелетя на рекордните 6,1 милиона километра от Слънцето.

През този период не е имало контакт с нея. А учените са от няколко дни в очакване за това как ще завърши 22-рата обиколка на сондата.

Притесненията на НАСА са разбираеми, тъй като устройството трябваше да издържи на изключително високи температури – 980 градуса по Целзий.

И ето че днес – 27 декември, тя изпрати първия сигнал на Земята след своята „изпепеляваща“ маневра.

Сондата на НАСА прелетя най-близо до Слънцето на 24 декември.

NASA

Тя прелетя до звездата на рекордните 6,1 милиона километра, а скоростта ѝ беше 690 000 км/ч, което, както подчертава агенцията, я превърна в най-бързия космически кораб в историята на човечеството.

Освен това нито един обект, създаден от човека, не се е доближавал до Слънцето на такова разстояние.

Днес сондата се свърза успешно със Земята. Това означава, че работи нормално. Сигналът е получен от екип от лабораторията по приложна физика на университета „Джон Хопкинс“ в Лорел, Мериленд, през нощта на 27 декември.

Очаква се Parker да изпрати подробни телеметрични данни за състоянието си на първия ден от 2025 г. – 1 януари.

Едва тогава експертите ще разберат дали тя е успяла да събере необходимата информация за Слънцето по време на това прелитане, по-специално, за да проследи появата на слънчевия вятър и да разбере как енергийните частици се ускоряват почти до скоростта на светлината.

Освен това НАСА ще може да оцени как е била нагрята външната повърхност на устройството.

За да се доближи до Слънцето, Parker прелетя покрай Венера седем пъти – гравитацията на планетата ѝ позволи да увеличи скоростта си до сегашните стойности.

Що се отнася до нашата звезда, сондата вече я обиколи 22 пъти, като всеки нов опит намалява разстоянието до нейната повърхност.

По-рано междупланетната сонда Parker и нейният „колега“ Solar Orbiter се доближиха до разгадаването на мистерията на ускоряването на слънчевия вятър – поток от заредени частици, изхвърлени от Слънцето. Оказа се, че причината са мощните вълни на Алфвен.

Тагове:
Категории на статията:
Слънчева система