Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Телескоп на дъното на Байкал потвърждава за неутринна аномалия на Млечния път

10 януари 2025 г. в 08:14
Последно: 10 януари 2025 г. в 08:14

Най-модерната обсерватория за неутринна лаборатория, разположена на дъното на езерото Байкал, помогна на руските астрофизици да открият необяснима аномалия в Млечния път.

Оказва се, че дискът на нашата Галактика произвежда колосално количество високоенергийни неутрино – много повече, отколкото учените смятаха досега.

Това поставя под въпрос повечето теории относно произхода на тези мистериозни елементарни частици.

Байкалският неутринен телескоп беше пуснат в експлоатация преди по-малко от четири години, но вече се превърна в ключов елемент от Глобалната неутрина мрежа (GNN) – заедно с ANTARES, IceCube и KM3NeT.

Най-голямото сладководно езеро на планетата позволява идентифицирането на свръхбързи частици чрез лъчение на Черенков.

Не е изненадващо, че руските астрофизици стартираха изследователска програма, без дори да изчакат изграждането му да приключи – преди повече от шест години.

И резултатите не закъсняха: анализът на събраните данни има потенциала да преобърне някои от съществуващите идеи за неутрино и техния произход.

Докато изучаваше свойствата на частици със свръхвисока енергия, екип, ръководен от Сергей Троицки, главен изследовател в Института за ядрени изследвания на Руската академия на науките, разкри изключително любопитна подробност. А именно: необичайно висок интензитет на производство на неутрино от диска на Млечния път.

Учените се интересуваха от частици с енергия над 200 TeV (тераелектронволта). А между 2018 и 2024 г. те са регистрирали общо осем лъча такива частици.

Освен това енергията на някои от тях надвишава умопомрачителните 1200 TeV. И сравнението на данните с карта на звездното небе в диапазона гама показа, че от 26% до 49% от тях с почти 100% вероятност идват от вътрешността на нашата Галактика, а не отвъд нейните граници.

Преди това се смяташе, че само 10% (в най-добрия случай) от високоенергийните неутрино, достигащи Земята, произхождат някъде от Млечния път.

Такова ясно несъответствие между действителните данни и прогнозите почти неизбежно води до преразглеждане на фундаментални научни концепции.

Причините за този ефект все още са неясни, както и механизмите за появата на „допълнителни“ неутрино. Но това не е първия път, когато тези частици стават индикатори за предстоящи промени в астрофизиката.

По този начин неутрино, генерирани по време на експлозии на свръхнови, са в състояние сериозно да разклатят Стандартния космологичен модел, потенциално отваряйки път на учените да овладеят „новата физика“.

А „стерилните“ неутрино може да са отговор на мистерията на тъмната материя.

Категории на статията:
Физика