Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руски астроном: Не очаквайте опасности от Космоса през 2025 г.

10 януари 2025 г. в 09:30
Последно: 10 януари 2025 г. в 08:18

Тази година се очаква постепенно намаляване на слънчевата активност, което обаче ще бъде придружено с отделни изригвания с особена мощност.

Сергей Язев, директор на Астрономическата обсерватория на Иркутския държавен университет, коментира какво още можем да очакваме от Слънцето през новия сезон, дали глобалното затопляне има катастрофален сценарий и трябва ли да се страхуваме от магнитни бури.

Ученият припомня, че според класическите прогнози пикът на 11-годишния цикъл на слънчевата активност трябваше да настъпи през 2025 г.

Но сега вече е очевидно, че прогнозите са малко закъснели: миналото лято беше регистриран рекорден брой петна на нашата звезда.

Малко вероятно е този рекорд да бъде счупен за още 11 години, но това не означава, че ще бъдем имунизирани срещу мощни изригвания тази година. Напротив, изолирани събития могат да достигнат безпрецедентна сила.

Все още не е възможно да се предвиди изригване със 100% сигурност: астрономите могат само да направят повече или по-малко обосновани предположения въз основа на размера на петната, техния брой и динамика.

Но това, което може да се каже със сигурност, е, че за хората, за разлика от технологиите, тези изригвания (и дори изхвърлянията на коронална маса, които ги следват) са абсолютно безвредни.

Хората, които по някаква причина говорят за своята „зависимост от времето“, не се страхуват от апаратите за ЯМР, въпреки че магнитното поле в тях е милиони пъти по-силно, отколкото по време на всяка слънчева буря.

Слънчевата активност обаче води до появата на нежелани токове (в електропроводи или релси на наземния железопътен транспорт), които ускоряват тяхната корозия. Въпреки че инженерите отдавна са се научили да смекчават последствията от подобни ефекти.

А магнитното поле на Земята надеждно ни защитава от космическата радиация – въпреки че астронавтите в орбита ще трябва да вземат специални мерки за безопасност.

Като цяло Сергей Язев е доста скептичен относно възможността нещо наистина опасно да падне от Космоса на Земята.

Например, дори ако има бактерии, които пътуват на комети (както предполагат някои учени), когато навлязат в биосферата на Земята, те няма да издържат на конкуренцията: „те просто ще бъдат изядени“. Същото важи и за глобалното затопляне.

Професор Язев специално подчертава, че „все още няма катастрофален сценарий“.

„В историята на нашата планета е имало епохи, когато средната температура не е била с половин градус, а с десет градуса по-висока от днешната.“ Освен това е напълно възможно отделянето на въглероден диоксид, от което някои еколози се страхуват, да е следствие, а не причина на глобалното затопляне (същото се случва, ако загреете бутилка шампанско).

Така че новата година, поне от космическа гледна точка, обещава да бъде доста безоблачна.

Категории на статията:
Вселена