Йод и озон: Каква е причината за забавяне на еволюцията на Земята
В продължение на милиарди години животът на Земята е съществувал изключително в океана. Сега учените предлагат каква може да е била причината за забавяне на еволюцията.
Въпреки че първите микроорганизми са се появили в океана преди около 3,5 милиарда години, сложните земни форми на живот не са се появили до камбрийския период, приблизително преди 541 до 485 милиона години.
Изследователи от Йейлския университет предполагат, че високите нива на йод в древните океани са изиграли ключова роля.
Озоновият слой, който предпазва Земята от вредното ултравиолетово лъчение, може да се е образувал по-бавно поради емисиите на йод в атмосферата. Това е забавило развитието на сложни организми на сушата.
Учените са анализирали скали и са създали модел на взаимодействие на океана и атмосферата на ранната Земя. Те са открили, че йодът, освободен от океана, може да унищожи озоновия слой, точно както хлорофлуоровъглеродите (CFC) направиха през XX век. Йодът обаче подейства много по-бързо.
Според изследователите нестабилният озонов слой се е запазил в продължение на 2,4 милиарда години, предотвратявайки развитието на сложни форми на живот.
Едва след като озоновият слой се e стабилизирал преди около 500 милиона години, животът се е появил на сушата.