Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учените са изчислили максималната продължителност на живота на биосферата на Земята

12 януари 2025 г. в 10:01
Последно: 12 януари 2025 г. в 10:01

Ако животът на Земята оцелее при човешкото въздействие, той ще бъде изправен пред екзистенциална заплаха от Космоса в бъдеще.

С остаряването Слънцето става по-ярко, което в крайна сметка ще наруши сложния въглероден цикъл на нашата планета, причинявайки нивата на въглероден диоксид в атмосферата да спаднат до точката, в която растенията започват да „гладуват“.

За щастие, това няма да се случи още 1,6 милиарда години, според ново проучване, публикувано в Planetary Science Journal.

Това е страхотна новина за всеки, който се надява да открие живот извън Земята, тъй като значително разширява предишните оценки за това колко дълго Земята може да поддържа функционираща биосфера. И увеличава периода от време, през който може да се развие сложен живот.

„Това предполага, че появата на интелигентен живот може да е по-малко вероятен (и следователно по-често срещан) процес, отколкото се смяташе досега“, пишат учените.

Може да изглежда странно, че по-горещото Слънце може да доведе до намаляване на нивата на въглероден диоксид в атмосферата. Скоростта на такова затопляне обаче ще бъде много по-бавна от днешната, което ще подчертае други геоложки процеси.

С течение на времето изветряването на силикатните скали на Земята от вятър и дъжд ги кара да абсорбират въглероден диоксид, който често се погребва от геоложки процеси и след това се освобождава в атмосферата от вулканична дейност.

Това е основният цикъл на неорганичния въглерод на Земята и той променя нивата на CO2 в атмосферата във времеви мащаби от милиони години.

Но тъй като Слънцето става с 10% по-ярко на всеки милиард години, то постепенно затопля Земята, увеличава атмосферните влияния и извлича повече CO2 от атмосферата, което е лоша новина за растенията и целия друг живот, който зависи от тях.

„Това ще създаде все по-стресираща среда за сухоземните растения, което в крайна сметка ще доведе до тяхното изчезване чрез гладуване на въглероден диоксид или чрез прегряване, когато температурите надхвърлят горния си праг“, обясняват изследователите.

Експертите предупреждават, че техните модели не вземат предвид всички променливи, като облаците и водния цикъл, които биха могли да променят резултатите.

Намаляването на растителността, разбира се, ще доведе до намаляване на броя на животните поради липса на храна и кислород. Но може би някои анаеробни микроорганизми ще оцелеят, докато нашето Слънце стане още по-мощно и изпари океаните.

Категории на статията:
Животът