Разкриха мистерията на легендарния метал орихалк, описан от Платон като по-ценен от златото
През 2014 г. слитъци от мистериозен метал, орихалк, споменат в легендите за Атлантида, бяха открити в Средиземно море край бреговете на древногръцкия град Гела, Сицилия. Платон го описва като метал, по-ценен от златото.
Находката включва 40 слитка, а по-късно са открити още 47.
Химическият анализ показал, че орихалкът е сплав от мед и цинк, което го прави подобен на месинг. Изследванията също така разкриват, че подобен материал е бил използван в древните римски монети, особено след реформите на Август и Нерон. Някои от тях съдържат до 30% цинк, което отговаря на състава на откритите слитъци.
Учените са стигнали до заключението, че орихалкът не е уникален метал, а по-скоро е обозначавал клас медни и цинкови сплави, произвеждани в древни времена, пише Iflscience.
Използван е за изработка на декоративни и утилитарни предмети, символизиращи богатство и статус.
Така мистерията на орихалка като „легендарен“ метал е частично разгадана: това е висококачествена месингова сплав, използвана в различни области.
Митологичното му значение вероятно се дължи на неговата рядкост и трудността на производство в древни времена, което подчертава неговата стойност и символика.