Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Британски учени: Съвременната цивилизация върви към крах

14 януари 2025 г. в 13:00
Последно: 14 януари 2025 г. в 12:59

Британски учени заявиха, че съвременната цивилизация върви към своя крах. Тя е в състояние на бърз упадък. Краят на света може да настъпи по-рано, отколкото предполагаме, съобщава Public News Service.

Учени от Института за устойчиви системи „Шумахер“ заявиха, че цивилизациите преминават през четири етапа на еволюция: растеж, стабилност, упадък и трансформация, пише списание Foresight.

Настоящата индустриална цивилизация е в състояние на упадък. Тя е заплашена както от политически кризи, така и от активното изгаряне на изкопаеми горива.

Според експерти индустриалната цивилизация трябва да бъде заменена от много по-напреднало „постматериалистично“ общество, основано на чиста енергия.

Но съвременната цивилизация преживява толкова бърз упадък, че може да попречи на появата на нов, по-съвършен жизнен цикъл.

Независими експерти се съгласяват с тези констатации. И подчертават, че се намираме в исторически момент.

Действията на човечеството през следващите пет години ще определят как ще живее то до края на века.

Цивилизацията може да е на прага на следващия гигантски скок в еволюцията, но това може никога да не се случи.

За да се избегне срив, трябва да се увеличат инвестициите в чиста енергия, изкуствен интелект, 3D технологии и иновативно земеделие.

Това ще създаде „удивително пространство от нови възможности“, където всеки може да си осигури енергия, храна, знания и транспорт, без да навреди на нашата планета.

Другата прогноза е, че изкуственият интелект може да надмине човешкия още през 2025 г.

Това предположение беше изразено от американския предприемач Илън Мъск. През следващите пет години AI системите ще могат да надминат способностите на всички хора взети заедно.

Но има сериозни проблеми за тяхното развитие. Една от тях е недостигът на чипове.

Категории на статията:
Процеси