Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

„Хъбъл“ откри уникална звезда

14 януари 2025 г. в 14:30
Последно: 14 януари 2025 г. в 14:02

„Синият призрак“ не е заглавие на мистичен роман, а рядък клас звезди. Техен представител в Млечния път бе изследван подробно от космическия телескоп „Хъбъл“.

Този път целта на инфрачервения орбитален телескоп беше звездният куп M67, която е на 2800 светлинни години от Земята. Учените забелязват нещо странно: тройна система, един от елементите на която се държи напълно различно от останалите.

А именно, бидейки по всички признаци обикновена звезда (доста подобна на Слънцето), тя се върти изключително бързо.

По правило звезда, подобна на нашата по размер и маса, прекарва около 30 дни на едно завъртане около оста си.

Но звездата, открита в M67, прави това само за четири дни. Това, разбира се, дори не се доближава до скоростта на въртене на пулсара, но за звезда от главната последователност е повече от необичайно.

Астрофизиците успяват да възстановят част от историята на „синия призрак“.

Снимка: NASA Science

Някога се е въртяла много по-бавно, проследявайки елипси около другите две звезди в системата. След това, в резултат на сливането, до нея се образува гигантска звезда, която „изпуска“ част от материала си върху своя спътник, „завъртайки“ го като връх.

Сега всичко, което е останало от гигантската звезда, е бяло джудже, но въртенето на „синия призрак“ не е спряло и до днес.

„Тези многозвездни системи всъщност са доста често срещани. Но просто все още нямаме модел, който надеждно да свърже всички етапи от тяхното развитие“, казва астрофизикът Емили Лейнър от Технологичния институт на Илинойс.

Бялото джудже, което е истинският „виновник“ за включването на съседната звезда в редкия клас, също е било изследвано – доколкото технологията позволява. То е приблизително три пъти по-горещо от Слънцето и доста тежко, като има около 72% от слънчевата маса.

Това подкрепя хипотезата за сливането, тъй като „стандартните“ джуджета трябва да са поне една трета по-леки.

Категории на статията:
Вселена