Какво да очакваме от най-голямата цифрова камера в света?
Обсерваторията Vera Rubin в Чили успешно завърши серия от критични системни тестове, като направи първите изображения с инженерната камера.
Изображението е набор от бели и черни квадрати, подредени в една мрежа.
За неспециалист може да не изглежда толкова впечатляващо, но за учените това е важна стъпка преди гигантският телескоп да започне да функционира напълно.
През октомври 2024 г. съоръжението мина сериозни тестове. В резултат специалистите получиха пълен доклад за състоянието на телескопа, както и набор от ранни изображения.
Качеството им все още не е впечатляващо, но трябва да се подобри, след като обсерваторията получи най-новата си, много по-мощна камера по-късно тази година.
Първото инженерно изображение е с резолюция 144 мегапиксела и представлява решетка от десетки бели квадратчета и девет черни в центъра.
Изображението обхваща област от небето, която е около два пъти по-голяма от пълната Луна, гледана от Земята. По време на тестовете са направени общо 16 000 такива снимки.
Обсерваторията Vera Rubin е широкоъгълен, 8,4-метров обзорен телескоп, предназначен да изследва небето на всеки три нощи. Съоръжението се строи от 2014 г. на връх Ел Пеньон в северно Чили.
Първото пълноценно астрономическо изображение или „първата светлина“ е планирано за юни тази година, а пълномащабната работа е планирана да започне през септември.
Основната LSSTCam камера ще има зрително поле 21 пъти по-голямо от ComCam, с най-висока резолюция от 3200 мегапиксела.
Учените вече го наричат “най-голямата цифрова камера в света“.
Освен това ще покрие много по-голяма площ от небето – около 45 пъти площта на пълната Луна.
Предвижда се да бъде монтирана на телескопа до март тази година. След това оборудването ще бъде подложено на няколко месеца допълнителни тестове.
Обсерваторията е кръстена на астронома Вера Рубин, която откри първите признаци на тъмна материя.