Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Малка шведска къща ще бъде построена на Луната

16 януари 2025 г. в 09:57
Последно: 16 януари 2025 г. в 09:57

Малка къща с двускатен покрив ще бъде поставена на Луната, пише Phys.org. Съобщава се, че моделът е само 10 сантиметра висок, 8 сантиметра широк и 12 сантиметра дълъг.

Изработен е от алуминий и е покрит със специална боя, която може да издържи на въздействието на космическата радиация.

Автор на този необичаен архитектурен проект е шведският художник Микаел Генберг.

Снимка: ispace

Той призна, че от 25 години мечтае да види творението си на Луната. Според него тази идея няма практически смисъл и е „чисто изкуство“.

Малката къща вече е била в Космоса през 2009 г.

За да сбъдне мечтата си, той успя да събере дарения от покровители на обща стойност няколкостотин хиляди долара (10 милиона шведски крони).

Къщата беше изстреляна в Космоса на 15 януари 2025 г. с ракета Falcon 9 в лунния спускаем апарат HAKUTO-R Resilience, създаден от японската космическа компания ispace.

Предполага се, че пътуването на космическия кораб до Луната ще отнеме около четири месеца.

Снимка: ispace

Планираното място за кацане е лунната Mare Frigoris, разположена на север от Mare Imbrium.

Мисията включва и малък лунен роувър Tenacious, разработен от Европейската космическа агенция.

Именно той ще трябва да разтовари „Лунната къща“ и да я остави на повърхността. Неговите задачи не се ограничават до това – „микролунният роувър“ също ще събира лунна почва.

Трябва да се отбележи, че това е вторият опит за изстрелване на HAKUTO-R. Предишният апарат беше изпратен на Луната през декември 2022 г., но, за съжаление, той не успя да кацне поради неправилно изчисление на височината и се разби.

Трета подобна мисия също е планирана – за 2026 г., и трябва да изпрати по-голям модул, Apex, на Луната с полезни товари от НАСА.

Така „къщата“ е само вид „украса“ на мисията, която те решиха да използват за популяризиране на космонавтиката.

Отбелязва се, че предметът на изкуството преди това е обиколил света и дори е посетил Международната космическа станция.

Категории на статията:
Орбита