Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Обсерваторията Gaia приключва работа след 11 години, в които изучава Млечния път

16 януари 2025 г. в 14:36
Последно: 16 януари 2025 г. в 14:36

Историята на орбиталната обсерватория Gaia е към своя край: в сряда вечер Европейската космическа агенция официално я изведе от експлоатация.

Причината е изчерпването на горивото – устройството скоро ще бъде неподвижно. Въпреки това данните, които вече са събрани, ще са достатъчни поне за още няколко години усърдна научна работа.

Gaia, която отдавна е движещата сила на европейската астрономия, беше изстреляна в орбита на 19 декември 2013 г. от ракета „Союз-2“ с горна степен Fregat.

Основната цел беше да създаде пълномащабна триизмерна карта на Млечния път с точни координати (и други параметри като паралакс, яркост и радиална скорост) за почти два милиарда звезди.

Тази ултрамодерна по онова време обсерватория играе важна роля и за откриването на нови екзопланети.

Картите, съставени в продължение на 11 години работа, убедително показват, че Gaia изобщо не е остаряла.

Телескопът Hubble, три пъти по-възрастен от нея, все още работи в орбита. Но се оказа, че европейските инженери не са предвидили нещо. А именно: разходите за гориво за работа на телескопа. От изстрелването Gaia изгаря средно около 12 грама студен газ на ден и запасите вече са почти напълно изчерпани.

И точно заради това перфектната оптика на устройството и огромният цифров сензор, състоящ се от 106 CCD матрици, ще се превърнат в безполезни парчета метал, стъкло и пластмаса – лишени от възможността да се насочат към целта.

Ръководството на EКA нямаше друг избор, освен да изключи обсерваторията.

Снимка: ЕКА

С помощта на останалото гориво тя ще бъде отстранена от точката на Лагранж L2 на системата Земя-Слънце и ще се изгуби някъде във вътрешността на Слънчевата система.

Въпреки това архивът от информация, събрана от космическата обсерватория, няма да позволи на астрофизиците да скучаят дълго време.

В момента тече сериозна работа по четвъртото издание на данни, което трябва да бъде публикувано не по-рано от средата на 2026 г.

Категории на статията:
Вселена Наука