Така изглежда „Призрачният остров“ в Каспийско море, видян от Космоса (снимки)
Серия от сателитни изображения, направени от камерите на Operational Land Imager на сателитите Landsat, са уловили пълния жизнен цикъл на необичаен остров. Образувал се е след изригването на подводния вулкан Кумани Банк в началото на 2023 г.
През ноември 2022 г. върхът на вулкана беше под водата, но до началото на февруари 2023 г. над морската повърхност се появи нов остров, заобиколен от шлейф от седиментни скали.
До края на 2024 г. остана само малка част от острова.
Калният вулкан Кумани Банк или Чигил-Дениз се намира на 25 км от бреговете на Азербайджан и е образувал подобни временни острови повече от веднъж през последните десетилетия.
От първото си регистрирано изригване през 1861 г. вулканът е изригвал осем пъти, като всеки път е образувал острови с различни размери.
Най-мощното изригване е през 1950 г., когато се образува остров с ширина 700 м и височина 6 метра.
„Калните вулкани остават до голяма степен недостатъчно проучени и слабо разбрани“, казва геологът Марк Тинги от университета в Аделаида.
Такива структури обикновено се образуват в райони с активна тектоника или високи скорости на утаяване, където подземното налягане изтласква смес от течности, газове и утайки на повърхността, казва той.
Азербайджан е известен с необичайно високата си концентрация на кални вулкани – повече от 300 обекта на сушата и в крайбрежната зона на Каспийско море.
Това се дължи на местоположението на региона в зоната на сблъсък на Арабската и Евразийската тектонични плочи.
Изригванията често са придружени от емисии на метан и могат да създадат огнени колони с височина стотици метри.