Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астронавтите ще се нуждаят от специални ботуши за разходки по лунната повърхност

21 януари 2025 г. в 17:35
Последно: 21 януари 2025 г. в 14:38

Новата американска лунна мисия „Артемида“ е много по-сложна от програмата „Аполо“. Преди половин век астронавтите кацнаха в екваториалната област на Луната при сравнително меки условия – до -23 °C – и останаха там за кратко, но сега кацането е планирано в полярната област, където температурата може да падне до -223 °C.

Очевидно е, че оборудването и екипировката на екипажа трябва да са проектирани за продължителна употреба в суровите условия на Южния полюс на нашия спътник.

Един от най-важните елементи са обувките.

Експерти по биомеханика от Университета на Северна Дакота разкриха какви трябва да са ботушите на бъдещите лунни изследователи пред The Conversation.

Първото изискване към лунните ботуши, за което се сещате съвсем очевидно, е, че те трябва да задържат топлината. За целта в подметката е вградена твърда термо плоча. Този дизайн ограничава подвижността на стъпалото, по-специално метатарзофалангеалната става на големия пръст.

При ходене и бягане, ставата позволява на големия ни пръст да се изпъне напред, превръщайки гъвкавия крак за приземяване в ръбест бутащ крак.

Това движение, което кинезиолозите наричат ​​механизъм на лебедката, помага на стъпалото да промени твърдостта и да поддържа тежестта на тялото докато се движи.

Механизмът на лебедката не е добре разбран, особено при лунната гравитация, въпреки че е жизненоважен за лунното пътуване.

Освен това проблемът не е само в трудностите на лунните разходки, а в дългосрочните последствия.

Кинезиолозите обичат да мислят за човешкото тяло като за кинетична верига. Тоест, ако долните части на тялото са ограничени във функцията, горните части поемат натоварването.

Следователно, проблемите с тази става неизбежно ще повлияят на начина, по който човек ходи и стои чрез компенсаторни механизми, което в крайна сметка води до хронично увреждане на няколко други стави, намиращи се по-високо в тялото.

И докато астронавтите се подготвят за своя полет, предварително планиран за средата на 2027 г., изследователите ще трябва да научат повече за лунната походка, за да разберат как стъпалото реагира на движение при намалена гравитация – което ще помогне на дизайнерите допълнително да усъвършенстват скафандъра.

Категории на статията:
Орбита