Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Предлагат да търсим тъмната материя с помощта на лазери и атомни часовници

25 януари 2025 г. в 17:16
Последно: 25 януари 2025 г. в 17:23

Изследователи от Университета на Куинсланд в Австралия и немския институт по метрология PTB предложиха нов подход за изучаване на една от най-големите мистерии на космологията.

Експертите казват, че могат да използват данни от атомни часовници и лазери със стабилизирана кухина, разположени далеч един от друг в пространството и времето, за търсене на форми на тъмна материя, които биха били невидими за съществуващите досега методи.

Новите технологии ще позволят на физиците да откриват сигнали от модели на тъмна материя, които взаимодействат еднакво с всички атоми.

Тъмната материя е форма на материя, която не взаимодейства с електромагнитното излъчване и следователно не се вижда.

Въпреки че не може да се наблюдава, концепцията за тъмната материя дава най-доброто обяснение за множество астрофизични наблюдения.

Природата на тази форма на материята обаче остава загадка.

Една хипотеза предполага съществуването на ултралека скаларна тъмна материя с маси на частиците значително под 1 eV/s².

Физиците анализират данни от европейска мрежа от ултрастабилни лазери, свързани с оптични кабели и от атомни часовници на борда на GPS сателити.

Чрез сравняване на прецизни измервания на огромни разстояния, изследователите показват, че анализът е достатъчно чувствителен към фините ефекти на осцилиращите полета на тъмната материя, които ултралеките скаларни частици от тъмна материя трябва да произведат.

Физиците подчертават, че новият метод може да се използва за създаване на нови детектори на частици тъмна материя.

Това ще помогне да се изследва по-широка гама от възможни типове на тази мистериозна форма на материя, доближавайки ни до разбирането на един от най-неуловимите и фундаментални компоненти на Вселената.

Категории на статията:
Физика