Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учени: Извънземни от паралелна Вселена са сред нас, но ние не знаем това

2 февруари 2025 г. в 13:30
Последно: 2 февруари 2025 г. в 11:02

През 1962 г. американският астроном и доктор Франк Дрейк публикува уравнението на Дрейк, което има за цел да оцени броя на откриваемите извънземни цивилизации в галактиката Млечен път, пише Popular Mechanics.

Това уравнение взема предвид данни като: средна скорост на звездообразуване в галактиката;
делът на звездите, които имат планети, обикалящи около тях; средният брой планети на звезда, които могат да поддържат живот.

Тази формула обаче взема под внимание и каква част от тези планети могат да поддържат интелигентни организми, както и дали тези организми могат да разработят технологии, които им позволяват да комуникират с другите.

В ново проучване екип от експерти от Швейцария и Обединеното кралство се съсредоточава върху един конкретен аспект на уравнението – как ключов компонент от нашата Вселена влияе върху формирането на звезди и, като цяло, върху възможността за наличие на интелигентен живот.

Учените са изследвали връзката между плътността на тъмната енергия и общия брой звезди, които са се образували през цялата история на Вселената.

В резултат на това екипът описва нов теоретичен модел на формиране на космическа звезда, приложим към Вселената, както и други възможни модели с различна плътност на тъмната енергия.

С прости думи, моделът разглежда вероятността за съществуването на интелигентен живот в Мултивселената.

В работата си експертите се опират на антропното мислене – идеята, че е възможно да се изведат фундаменталните свойства на Вселената въз основа на факта за съществуването на човечеството.

Човечеството знае малко за Вселената, но със сигурност знае едно нещо: поне в едно малко кътче от нея съществува живот.

Учените смятат, че това е отправна точка, която сочи пътя за разбирането на други характеристики на Вселената.

Смята се, че антропното мислене може да обясни количеството тъмна енергия в нашата Вселена.

Още в края на 80-е години физикът, носител на Нобелова награда, Стивън Уайнбърг, използва тази идея, за да предположи, че наблюдаваната плътност на тъмната енергия във Вселената е доказателство за интелигентен живот.

Тъмната енергия е мистериозна сила, която може да е причина за ускореното разширяване на Вселената. Тя обаче не се взема изрично предвид в уравнението на Дрейк.

Точно както животът на Земята не би могъл да съществува без нашето Слънце, звездите са предпоставка за формирането на интелигентен живот.

Космолозите вярват, че мисленето за това как различните количества тъмна енергия във Вселената влияят върху формирането на звезди може да разкрие улики за други възможни Вселени.

Според първия автор на статията, д-р Даниел Сорини, научен сътрудник по космология и астрофизика в Института за изчислителна космология към университета Дърам, звездите са предпоставка за появата на живота такъв, какъвто го познаваме.

Но възниква въпросът дали интелигентният живот ще се появи по-лесно в нашата Вселена или в хипотетична Вселена с различно съдържание на тъмна енергия.

Според Сорини, „Въпреки че можем да измерим плътността на тъмната енергия, ние всъщност не знаем какво представлява тя.“

В своята работа учените моделират графика на ефективността на образуването на звезди в целия Космос в зависимост от различните стойности на плътността на тъмната енергия.

Екипът установил, че броят на звездите, образувани в историята на Вселената, достига своя връх, когато плътността на тъмната енергия е около една десета от наблюдаваната стойност.

С други думи една хипотетична идеална Вселена за формирането на живот би имала по-малко тъмна енергия от нашата Вселена.

Ако приемем, че това число е пропорционално на броя на образуваните звезди, тогава това би била идеална Вселена за създаването на интелигентен живот.

При този оптимален сценарий 27 процента от обикновената материя във Вселената се превръща в звезди, докато в нашата Вселена числото е само 23%. Екипът вярва, че това предполага, че нашата Вселена е близо до идеалните условия, но все още не е съвършена.

След това учените са разгледали какво може да се промени, ако Вселената съдържаше различна енергийна плътност.

Екипът разгледал Мултивселена, в която всяка Вселена съдържа различна плътност на тъмна енергия, и установил, че 99,5% от всички Вселени, които са разгледали, имат по-висока плътност на тъмна енергия.

Категории на статията:
Вселена