Наистина ли Сунита Уилямс и Бъч Уилмор са изправени пред смъртна опасност
Продължителният престой при нулева гравитация е много опасен за човек, особено ако не е преминал специално обучение, коментират учени.
А Сунита Уилямс и Бъч Уилмор трябваше да прекарат само 6 дни на МКС. Но, уви, нещата се развиха по друг начин.
Заради инцидента с кораба им Уилямс и Уилмор се намират в нулева гравитация вече в продължение на 8 месеца. И това очаквано се отразява на здравето им, казват запознати.
Спасителните мисии се отлагат една след друга. Представители на НАСА можеха да се обърнат към колеги от други страни, за да спасят астронавтите, но засега Агенцията се страхува да покаже, че има проблем и не се е справила.
Членовете на екипажа вече признаха, че телата им не могат да се справят със стреса.
Да останеш дълго време в условия на нулева гравитация е огромен стрес за човешкия организъм.
Условията на МКС са сравнително поносими. Но удобството, на което астронавтите се радват, не пазят тялото им от прекомерния стрес, на който са изложени.
Служителите на НАСА се надяваха, че Сунита и Бъч ще успеят да се справят със стреса. Все пак те са опитни космонавти. Но 8 месеца дори и за тях е прекалено дълъг период.
Сунита наскоро призна в сесия със Земята, че тялото ѝ вече е загубило способността си да поддържа основни функции. Според член на екипажа тя и Бъч не са сигурни, че някога ще могат да ходят или да седят.
Астронавтите се притесняват как мускулно-скелетната им система ще се справи с връщането на Земята и с гравитацията.
Мускулите им са отслабени и като се има предвид възрастта на двамата – Сунита е на 58, а Бъч е на 62. Съществува шанс техните предишни нива на активност да не се върнат на 100 процента след завръщането им от МКС.
Вече станахме свидетели на молбата на Тръмп, отправена към Мъск, да върне астронавтите на Земята възможно най-скоро. Първоначално НАСА се забави с коментара, но после съобщи, че това е координирано.
Да се надяваме, че Сунита и Бъч ще се завърнат живи и здрави.