Археолози откриха пирамида, построена от най-старата цивилизация в Южна Америка
Археолози откриха нова пирамидална структура, разположена на един километър западно от свещения град Карал-Супе в долината Супе, Перу, съобщи перуанското министерство на културата.
Находката представлява четириъгълна сграда с централно стълбище, водещо до върха, и е украсена с големи вертикални камъни.
Смята се, че те са изпълнявали не само структурна, но и церемониална функция.
Освен това експертите са открили 12 обществени и церемониални структури, разпределени върху малки могили около централен площад от 38,59 хектара.
Това показва съществуването на малък градски център с обществени и частни функции.
В стените на пирамидата са идентифицирани три насложени платформи, както и „хуанка“ – масивни вертикални камъни, използвани от инките за укрепване на сгради, със символно значение.
Тези архитектурни структури са построени от цивилизацията на каралите, която процъфтява в древно Перу от приблизително 3000 до 1800 г. пр.н.е.
Карал се смята за една от най-старите и напреднали цивилизации на Андите, постигнала успех в земеделието, архитектурата и социалната организация въпреки липсата на писменост, благодарение на сложна социална йерархия и широка търговска мрежа.
„Нашата целева експедиция откри седем палеолитни обекта на 200 кв.км, отваряйки нови възможности за проучване на начина на живот на древните хора“, казва д-р Рут Шади, която ръководи проучването.