Вижте това уникално изображение на HH-30, направено от James Webb
![](https://megavselena.bg/wp-content/uploads/2025/02/james-webb-e1738768300214.png)
Космическият телескоп James Webb направи зашеметяващо изображение, показващо обект HH -30 с безпрецедентна яснота, съобщава Европейската космическа агенция.
Това е страничен изглед на протопланетния диск, заобиколен от струи газ и ветрове. Намира се в тъмния молекулен облак LDN 1551 в съзвездието Телец.
Обектите на Herbig-Haro, като HH-30, са светли мъглявинни петна около протозвездите.
Те възникват, когато звездни ветрове или струи газ от тези новородени звезди образуват ударни вълни, докато се сблъскват при високи скорости с околния газ и прах.
![](https://megavselena.bg/wp-content/uploads/2025/02/dzhejms-ueb.png)
HH-30 е от особен интерес за астрономите. Дисковете като него представляват уникална лаборатория за изследване на движението и утаяването на прахови частици.
Международен екип от астрономи използва телескопа James Webb, за да проучи обекта в детайли.
Чрез комбиниране на наблюдения с данни от Hubble и Atacama Large Millimeter Array (ALMA), те успяха да проучат системата при различни дължини на вълните.
Дълговълновите данни на ALMA сочат местоположението на прахови зърна с милиметрови размери, концентрирани в тясна област в централната равнина на диска.
Инфрачервените данни на Webb показват разпределението на малки прашинки с размер само една милионна от метъра (размера на бактерия).
Докато големите зърна прах са концентрирани в центъра на диска, малките са по-широко разпространени.
Големите зърна прах образуват тънък слой. Образуването на тесен, плътен слой прах е важен етап от процеса на формиране на планетата. В този гъст регион зърната прах се слепват, за да образуват камъчета и в крайна сметка самите планети.
В допълнение към поведението на зърната прах, изображенията разкриват няколко различни структури, вложени една в друга.
Струи газ се изхвърлят с висока скорост под ъгъл от 90 градуса спрямо центъра на диска. Тясната струя е заобиколена от по-широка конична струя, която от своя страна е заобиколена от широка мъглявина, която отразява светлината от младата звезда в центъра на цялата структура.
Взети заедно, тези данни показват, че HH 30 е динамично място, където малки прашинки и масивни струи играят роля при формирането на нови планети.