Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Успех за Blue Origin: Тества 30 експериментални устройства за 10 минути полет

6 февруари 2025 г. в 08:32
Последно: 6 февруари 2025 г. в 08:32

След поредица от инциденти, забавяния и отлагания, Blue Origin най-накрая успя да изстреля първата си суборбитална ракета New Shepard през 2025 г.

Този път дългоочакваният полет се осъществи без космически туристи на борда и в безпилотен вариант.

Това се обяснява с факта, че основният клиент беше НАСА, а целта – да се проведат серия от научни експерименти.

New Shepard първоначално е проектирана за кратки туристически полети до границата на Космоса. Компанията дори успя да извърши няколко такива полета, но получените печалби от тях се оказаха с порядък доста по-малък от разходите за разработка и производство.

Затова New Shepard все повече се използва в безпилотен вариант за провеждане на различни експерименти в условия на микрогравитация.

Първоначално стартът беше планиран за 28 февруари. Изборът на дата се дължи на внушителния размер на „стартовия прозорец“ – до 31 януари включително, което трябваше да позволи на компанията лесно да отложи стартирането, ако бъдат открити проблеми или недостатъци.

Но дори тази предпазна мярка се оказа недостатъчна: след два часа чакане изстрелването беше отменено поради неблагоприятни метеорологични условия и някои „проблеми с авиониката на ракетата-носител“.

Накрая на 3 февруари компанията официално обяви нова дата за полета, обозначена като NS-29. И само ден по-късно подготовката приключи.

Целият полет отне 10 минути и 6 секунди. Стартирането беше в известен смисъл новаторско за Blue Origin. Полезният товар беше разположен както в обратната капсула, така и на първата степен.

Общо на борда на New Shepard имаше 30 различни експериментални устройства. Всички с изключение на едно, според публичната информация, са предназначени за „тестване на технологии, свързани с бъдещи полети до Луната“.

Основната трудност на полета беше да се осигури на инструментите гравитация, близка до тази на Луната. За целта капсулата New Shepard трябваше да стартира собствени двигатели и да се върти около оста си с 11 оборота в минута.

Експериментите включват: изследване на електростатичното повдигане на прах; оценка на геомеханичните свойства на реголита; анализ на поведението на мехурчета във вискозни течности на лунната повърхност; изследване на характеристиките на горене при условия на лунна гравитация.

Освен това по време на полета е тестван нов микродвигател, разработен от университета Purdue.

Фактът, че всички тези операции трябваше да бъдат изпълнени за 10 минути, може да се счита за голям успех.

Категории на статията:
Орбита