Какво и защо се случва с индийските сателити в орбита
![](https://megavselena.bg/wp-content/uploads/2025/02/spadex.png)
Два индийски сателита, които успешно се скачиха в ниска околоземна орбита в средата на януари, остават свързани.
Те трябваше да проведат тестове за предаване на енергия в продължение на няколко дни, след което да се разкачат и да продължат да работят независимо един от друг. Изглежда обаче, че устройствата са срещнали проблеми.
Новият ръководител на Индийската организация за космически изследвания (ISRO), В. Нараянан, каза, че агенцията все още преразглежда процеса на разкачване на сателитите и че стъпката може да отнеме известно време.
Както съобщава The Indian Express, позовавайки се на източници в организацията, има „някои проблеми“, свързани с експеримента за орбитално скачване и „разкачването все още не е възможно“.
Нараянан коментира още, че агенцията трябва да мисли преди всичко за финансовия компонент, инвестиран в такива проекти, и да използва средствата възможно най-ефективно. „
На 16 януари ISRO обяви успешното завършване на експеримент, наречен SpaDeX, за скачване на два космически кораба, SDX01 (Chaser) и SDX02 (Target), в ниска околоземна орбита.
Това превърна Индия в четвъртата страна в света (след Русия, САЩ и Китай), която демонстрира такава технология.
Съобщаваше се, че двата комбинирани спътника ще бъдат управлявани като един обект в продължение на няколко дни, с тяхна помощ ще се тества технологията за предаване на електрическа енергия между устройствата, след което ще се разкачат. След това те ще работят отделно, като се очаква да продължат най-малко две години.
И двата сателита са имали 5 кг гориво на борда, когато са били изстреляни на 30 декември, каза председателят на ISRO. Към 29 януари те са имали 60 до 70% от оставащите си запаси.
„Ще има много експерименти със скачване, разкачване, захранване, това не е еднократно упражнение“, подчертава Нараянан.
В изявление от 2 февруари швейцарската компания S2a Systems, която разработва и управлява системи за осведоменост за ситуацията в Космоса, публикува изображения в социалните медии, които показват, че сателитите SpaDex все още са скачени.
„И двата сателита в момента се движат като едно цяло и искаме да проучим дали всичко върви добре и дали могат да бъдат контролирани заедно. След пълен преглед и завършване на планираните експерименти, след месец или два, можем да вземем окончателно решение“, обяснява шефът на ISRO.
Технологията за скачване в орбита прави възможно напредването на ключови проекти като изпращане на индийски астронавт на Луната и връщане на проби от повърхността на естествения спътник на Земята. Както и изграждането и експлоатацията на Индийската космическа станция.
Непосредствената цел обаче е да се осигури зареждане с гориво за сателитите, за да се удължи техният експлоатационен живот и да се прехвърлят обекти от един космически кораб в друг.