Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Избухването на далечна звезда може да е променило еволюцията на земните вируси

21 февруари 2025 г. в 13:50
Последно: 21 февруари 2025 г. в 13:16

Изследователи от Калифорнийския университет в Санта Круз предполагат, че експлозията на далечна звезда – свръхнова – може да е променила еволюцията на вирусите на Земята.

Те са открили радиоактивни изотопи на желязо-60 в седименти на морското дъно, което показва две такива събития: едното преди 6,5 милиона години, другото преди 2,5 милиона години.

Втората експлозия съвпада с рязкото увеличаване на вирусното разнообразие в езерото Танганайка в Африка.

Свръхнова е експлозия на масивна звезда, която освобождава огромни количества енергия и космическа радиация. Една следа от такива събития е желязо-60, радиоактивен изотоп, който се образува само в резултат на звездни катастрофи.

Частиците от това желязо се утаяват на Земята и радиоактивният им разпад позволява на учените да определят кога е станала експлозията.

Когато свръхновата е избухнала преди около 2,5 милиона години, нейната радиация бомбардира Земята за около 100 000 години.

Според изчисленията на учените, интензитетът на радиацията може да е достатъчен, за да причини прекъсвания в ДНК на организмите. Това може да е ускорило еволюцията, като е причинило мутации в клетките, включително вируси.

Езерото Танганайка е едно от най-старите и дълбоки езера в света, което съдържа 16% от прясната вода на планетата.

Според учените се наблюдава рязко увеличение на броя на вирусите, засягащи местните риби и животни. Ръстът съвпада по време с последната експлозия на свръхнова.

Учените предполагат, че радиацията може да е причинила мутации във вируси като Ебола и маларийния вирус.

Това е първото изследване, което свързва космическите събития с еволюцията на вирусите на Земята.

То показва, че далечните астрофизични процеси могат да повлияят на живота и ни принуждава да погледнем по нов начин възможните механизми на еволюцията.

Резултатите от изследването са публикувани в Astrophysical Journal Letters.

Категории на статията:
Животни