Разкрита е тайната на гренландските акули, които живеят до 400 г. с нисък риск от ракови заболявания

Акулите Somniosus microcephalus са бавно движещи се дълбоководни обитатели, които могат да растат до над шест метра дължина и да тежат над един тон.
Знаем малко за живота им, тъй като живеят в тъмни, студени води, но се смята, че достигат полова зрялост едва на 150-годишна възраст, а продължителността на живота им се оценява на около 400 години, което ги прави най-дълголетните познати ни гръбначни животни.
За да разберат как S. microcephalus живеят толкова много години без да се разболеят от рак, учени от университета в Токио секвенираха генома на акулите. Идентифицирани са около 37 000 гена, или 86,5% от дължината на генома.
Установено е, че акулите имат по-голям брой копия на гени, участващи в активирането на така наречения NF-κB сигнален път, отколкото други видове акули.
Този път се активира, когато имунната система на тялото реагира на заплахи като възпаление и туморен растеж.
Нарушаването на функцията на NF-κB може да доведе до непрекъсната пролиферация на туморни клетки и избягване на патогени от атаки на имунната система.
„Тъй като имунните реакции, възпалението и образуването на тумор значително влияят на стареенето и продължителността на живота, увеличаването на гените, свързани с NF-κB сигналния път, може да бъде свързано с дълголетието на гренландската акула“, обяснява професор Шигехару Киношита.
Наскоро голям брой гени, свързани с NF-κB сигналния път, бяха открити и в червения морски таралеж Mesocentrotus franciscanus, който може да живее повече от 100 години.
Тези нови открития дават надежда за лечение на рак без странични ефекти.