Намерен е най-старият метеоритен кратер на Земята

Геолози откриха гигантски ударен кратер в Австралия и той е наистина древен – образувал се е преди най-малко 3,5 милиарда години.
Това отвори истински прозорец към миналото на Земята за учените и най-важното – даде им възможност да хвърлят светлина върху механизма на произхода на живота. Според съвременните представи животът се е появил в горещата вода на вулканични гейзери и места, където са паднали големи метеорити.
Най-старият кратер, известен на науката доскоро, имаше потвърдена възраст от 2,2 милиарда години, а повечето от останалите са много по-млади.
Сега в Австралия бе открит кратер от палеоархейската епоха.
Всичко започна рутинно: геолози от университета Къртин изучават скални слоеве в северозападна Австралия (района Пилбара, известен преди всичко с рекордната си плътност на древни скални рисунки).
Но откриването на многобройни скални образувания, които обичайно се образуват под високо налягане, ясно показва на учените, че в ръцете си имат следи от мощен метеоритен удар.
След това кратерът е идентифициран и дори са възстановени някои детайли от сблъсъка.
Метеоритът, който го е образувал, се е разбил в Земята със скорост най-малко 36 000 километра в час – така че диаметърът на астроблемата е повече от 100 километра!
Но най-изненадваща е възрастта на кратера, който, според най-скромните оценки, е на около три и половина милиарда години.
„Това със сигурност е най-старият известен на науката кратер, откриван някога на нашата планета. Фактът, че геолозите все още не са открили наистина древни астроблеми, вероятно означава, че ние просто не сме ги забелязали“, казва един от ръководителите на изследването – професор Тим Джонсън.
Откритието на Джонсън и колегите му е като ярък лъч светлина, осветяващ миналото на Земята.
И може да има жизненоважна роля при решаването на много научни проблеми, дори при определянето на най-вероятния сценарий за абиогенезата – произходът на живота.
Между другото възрастта на най-старите вкаменени останки от органична материя е точно 3,5 милиарда години.
В ударните кратери може да са се появили басейни с гореща вода, идеални за химични реакции (нещо подобно може да се е случило и на Марс). Което пък е довело до появата на първите РНК молекули.
Възможно е също метеоритите да са изиграли решаваща роля при формирането на континентите.