Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Знаете ли защо почти не помним онова, което сънуваме?

20 март 2025 г. в 17:25
Последно: 20 март 2025 г. в 17:25

Всеки от нас прекарва около една трета от живота си в сън и значителна част от това време е изпълнено със сънища.

Често обаче се случва да не можем да си спомним нито един сън. Дори ако имаме ясни спомени за това, което сме видели сутринта, те могат да избледнеят само за няколко минути.

И това е напълно нормално. Учените го обясняват с факта, че хипокампусът, ключова област в мозъка, отговорна за прехвърлянето на информация от краткосрочната към дългосрочната памет, е един от последните, които заспиват и се събуждат.

Така че може да се събудим със спомен за сън, но мозъкът да не е в състояние да го съхрани.

По време на определени фази от съня информацията от хипокампуса се изпраща до кората на главния мозък за дългосрочно съхранение, но нови данни не се записват.

След събуждане мозъкът се нуждае от поне няколко минути, за да активира механизмите за кодиране на паметта.

Направено наскоро проучване е установило, че хората, които помнят добре сънищата си, се събуждат по-често през нощта и остават будни по-дълго.

Неспособността ни да запазим нови спомени от съня също се дължи на промени в нивата на невротрансмитери като ацетилхолин и норепинефрин.

Когато заспите, нивото на тези вещества рязко спада. Докато преминаваме към фазата REM (бързо движение на очите), нивата на ацетилхолин се нормализират, но норепинефринът остава нисък, което също може да е причина за забравяне на съня, пише Cell.

Категории на статията:
Невро(био)логия