Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо бреговата линия на Гренландия изненадващо се увеличи с 1620 км

26 март 2025 г. в 13:27
Последно: 26 март 2025 г. в 16:38

Изследователи установиха, че през последните две десетилетия Гренландия е разширила своята скалиста брегова линия с около 1620 километра.

Обикновено държавите разширяват териториите си чрез военни действия, дипломация или усвояване на земята, но разширяването на Гренландия се е случило по съвсем различен начин, пише IFLScience.

Ново проучване установява, че бреговата линия на Гренландия се е разширила в резултат на постоянното топене на ледниците.

Ледниците в покрайнините са се оттеглили обратно към сушата, разкривайки хиляди километри брегова ивица, която преди е била скрита под леда.

Международен екип от учени е използвал сателитни изображения, за да анализира промените в Северното полукълбо. Резултатите показват, че 2466 км нова брегова ивица са се появили през последните две десетилетия, близо 66% от които са в Гренландия.

В Гренландия се случва най-сериозното „отстъпление“ на ледници в Арктика, казват авторите на изследването.

Например, ледникът Zacharias Isström в североизточна Гренландия е „отговорен“ за появата на повече от 81 km нова брегова линия.

Изследователите също установили, че повечето ледници, които разкриват най-дългата брегова линия, се намират в Гренландия и почти всички от тях са прикрепени към ледения щит.

Става ясно, че отдръпването на ледниците е открило 35 нови острова с размери около 0,5 квадратни километра.

Учените са открили 29 нови острова в Гренландия и още 6 в Свалбард и Арктика.

13 от тези острови никога преди не са били картографирани.

Авторите на изследването отбелязват, че работата им е напомняне за това как изменението на климата променя географията на нашата планета.

Очаква се изменението на климата да разкрие нови земи и ресурси, което може да доведе до геополитическо напрежение и конфликти в тези райони. Учените прогнозират битка за ресурси като нефт, газ и минерали.

Категории на статията:
Климат Процеси