Този жив организъм ще може да оцелее на Марс

Повечето планетарни учени са съгласни, че екстремните условия на Марс биха били неподходящи за живота такъв, какъвто го познаваме. Нови изследвания обаче показват, че лишеите може би са по-издръжливи, отколкото се смяташе досега.
Изследователи от Полша са открили, че някои видове лишеи могат да оцелеят при условия, подобни на тези на Марс, като същевременно остават биологично активни.
Както е описано подробно в проучване, публикувано в списание IMA Fungus, откритието оспорва популярното схващане, че повърхността на Червената планета в сегашното си състояние е напълно неподходяща за какъвто и да е вид живот, пише Канал24.
Лишеите са много странни форми на живот, състоящи се от различни организми: гъби, водорасли и цианобактерии, които са в тясно биологична симбиоза.
Те са забележително устойчиви в сурови условия, виреят дори в замръзналата тундра и сухите пустини.
Изследователите са тествали два вида: Diploschistes muscorum и Cetraria aculeata. Изложили са ги на атмосферни условия, подобни на тези на Марс, включително симулирани промени във въздушното налягане и температурата, в продължение на пет часа.
Моделирали са също така количеството рентгеново лъчение, което Марс получава по време на интензивна слънчева активност.
D. muscorum се е представил значително по-добре от C. aculeata.
„Нашето проучване показа за първи път, че метаболизмът на гъбичния партньор в симбиозата на лишеите остава активен, докато е в среда, наподобяваща повърхността на Марс. Открихме, че Diploschistes muscorum е в състояние ефективно да извършва метаболитни процеси и да активира защитни механизми“, казва Кая Скубала, водещ автор на изследването от Ягелонския университет.
Следователно резултатите показват, че поне D. muscorum може потенциално да оцелее на повърхността на Марс.
Проучването оспорва предположението, че йонизиращото лъчение на Червената планета е крайната бариера за живота поради липсата на достатъчно силно магнитно поле и плътна атмосфера там.