Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай ще започне да произвежда тухли на Луната след три години

12 април 2025 г. в 12:21
Последно: 12 април 2025 г. в 12:21

Китайски учени възнамеряват да тестват технологията за производство на тухли от реголит на Луната. Експериментът е планиран да се проведе на повърхността на естествения спътник на Земята през 2028 г.

3D принтирането ще помогне за реализацията на идеята. Резултатите могат да бъдат голяма стъпка в посока изграждане на бъдеща обитаема лунна база.

Изпращането на всякакъв товар до Луната е изключително скъпо, така че учените предлагат да се използват вече наличните ресурси за изграждане на бъдещи „сгради“. Най-достъпният материал е почвата – лунният реголит.

Изследователи от Университета за наука и технологии Huazhong в Китай вече са тествали различни видове тухли, направени от реголит. Някои от тях са над 3 пъти по-здрави от бетонните блокове, с които сме свикнали.

През ноември пробите бяха доставени на китайската космическа станция Tiangong чрез товарния кораб Tianzhou-8. Те ще прекарат между една и три години в орбита.

След тестване в ниска околоземна орбита учените възнамеряват да отпечатат и тестват тухлите директно на Луната.

Задачата за доставка на оборудване за триизмерно производство на строителни блокове ще бъде поверена на автоматичната междупланетна станция Chang’e-8 (AIS), чието изстрелване е планирано за 2028 г.

Както отбеляза един от ръководителите на китайската програма за изследване на Луната – Ву Вейрен по CCTV, специалистите са разработили първото в света устройство, което произвежда тухли от лунна почва.

Технологията използва слънчева светлина, събира енергия и я предава на Луната с помощта на оптични влакна. Концентрацията на лъчите позволява нагряване на материала до температура от 1400 до 1500°C, достатъчна за стопяване на почвата. След това устройството ще използва технология за 3D печат, за да оформи разтопения реголит в желаната форма.

„Този ​​подход ни позволява да използваме ресурсите на Луната, без да се налага да транспортираме вода и други материали от Земята“, казва Ву Вейрен.

Преди изстрелването на Chang’e-8 Китай планира да изпрати сондата Chang’e-7 през 2026 г. Основната ѝ задача ще бъде да изучава околната среда и ресурсите на Южния полюс. Особено внимание ще бъде отделено на търсенето на воден лед.

По-рано Китай обяви планове за кацане на първите си астронавти на Луната до 2030 г.

Категории на статията:
Орбита