Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-голямата пустиня в Индия се раззеленява: Експерти искат да разберат защо

14 април 2025 г. в 19:50
Последно: 14 април 2025 г. в 17:09

Зеленото покритие в най-голямата пустиня в Индия се е увеличило с 38% през XXI век. Индийските изследователи са се опитали да отговорят на въпроса каква е причината за това явление.

Статия, публикувана в списание Cell Reports Sustainability, оценява приноса на различни фактори, довели до бързото озеленяване на пустинята Тар, най-голямата в Хиндустан.

Експерти коментират, че сред важните фактори са увеличените валежи поради глобалното затопляне и напояването.

За съжаление, новият анализ напълно пропуска друг ключов елемент от случващото се.

Установено е, че от 14-те най-големи пустини в света, четири са започнали да получават значително повече валежи през 2001-2023 г. (Тар, Арабия, Негев, Гоби). Само Намиб е получила по-малко, а девет не показват статистически значима тенденция.

В пустинята Тар валежите са се увеличили с 64% между 2001 г. и 2023 г.

Във всичките четири пустини, където валежите са се увеличили, повърхността на листата също се е увеличила. Това се е случило без забележима зависимост от човешките усилия за озеленяване: в различните пустини антропогенната дейност е била различна, но озеленяването е било сходно по мащаб.

Само две от зелените пустини са показали бърз растеж на градското население: Тар и Арабската.

Трябва да се отбележи, че под Арабската пустиня авторите на статията (както и англоезичният научен свят като цяло) имат предвид не източната част на Египет, а пустините на Арабския полуостров (приблизително два милиона квадратни километра).

Степента на урбанизация в пустинята Тар е значително по-висока, отколкото в Арабия. От 1985 г. (когато започва озеленяването там) до 2020 г. градското население на различните ѝ части е нараснало с между 50 и 800%. Тя също така се превръща в мястото, където се е случило най-голямото разширяване на земеделската земя – четири пъти за същия период.

Категории на статията:
Зелен свят