Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Установиха обема на космическите отпадъци в земната орбита

17 април 2025 г. в 12:38
Последно: 17 април 2025 г. в 12:38

Европейската космическа агенция представи доклад за количеството космически боклук в околоземна орбита. Според експерти в момента в ниска околоземна орбита (160–2000 км) има най-малко 6600 тона отпадъци.

През 2023 г. обемът на отпадъците се оценява на 6000 тона.

Проблемът с натрупването на отпадъци става все по-сериозен, тъй като може да причини щети на сателитите.

Космическите отпадъци са различни. Някои от тях се образуват, когато предмети с полезен товар експлодират по време на космически изстрелвания. Други се изхвърлят умишлено – например кутии от оптични устройства. Проблемът се изостря от телата на ракетите, орбиталните степени на ракетите-носители, както и корпусите и двигателите. Освен това някои отломки остават след сблъсъци или експлозии на сателини.

Учените казаха, че дори фрагменти с размери милиметър могат да причинят сериозни щети на космически кораби или сателити.

В околоземната орбита има най-малко 1,2 милиона обекта, по-големи от сантиметър. Всеки от тях е способен да се сблъска с нещо и да предизвика образуването на облак от нови фрагменти.

По тази причина през 2024 г. броят на отломките в орбита се е увеличил с 3000 обекта.

Проучването установява още, че на височина от 550 км сега има приблизително толкова отломки, колкото и активни спътници.

В момента няма закони, изискващи задължително почистване на космическите отпадъци, пише New Atlas.

Вече се разработват устройства, способни да разрешат този проблем.

Руски учени създадоха транспортьор за почистване на отломки от орбита. Модулът може да се върне на Земята след приключване на работа. Транспортерът може не само да премахва боклука, но и да премества обекти между орбити. Това е важно, за да се гарантира работата на сателитите.

Категории на статията:
Орбита