Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НАСА ще създаде най-точната карта на земната гравитация

18 април 2025 г. в 17:19
Последно: 18 април 2025 г. в 11:22

Учени от НАСА представиха първия в света квантов сензор, предназначен да измерва гравитационното поле близо до Земята.

Новото устройство ще създаде най-точната досега гравитационна карта на планетата, която ще намери приложение в навигацията, космическите програми и дистанционното откриване на минерални залежи, включително нефт и питейна вода.

Това се казва в научна статия, публикувана в списанието EPJ Quantum Technology, пише 24 Channel.

Квантовите гравитационни сензори работят на същия принцип като традиционните устройства, но осигуряват значително по-висока чувствителност. В такива сензори атомите се използват като тестови маси. Тяхното ускорение позволява да се определи силата на привличане в определена точка на пространството.

Колкото по-голяма е масата, разположена под точката на измерване – на повърхността или в дълбините на Земята – толкова по-бързо „пада“ атомната маса и обратно.

Прототипът на сензора, наречен Quantum Gravity Gradiometer Pathfinder (QGGPF), използва супер охладени рубидиеви атоми.

Охладени почти до абсолютната нула, атомите се държат като вълни. Сензорът измерва разликата в ускорението между тези вълни, за да открие гравитационни аномалии.

В момента НАСА си сътрудничи с редица компании и изследователски центрове за разработване на сензор QGGPf и сателитна система за него. По-специално, сензорната глава се разработва от екип от Jet Propulsion Laboratory (JPL) заедно с компаниите AOSense и Infleqtion. Центърът за космически полети „Годард“ на НАСА работи с Vector Atomic за подобряване на системата за лазерна оптика.

Очаква се квантовият сензор да бъде достатъчно компактен, за да се побере на борда на сравнително малък космически кораб – обемът на устройството ще бъде приблизително 0,25 m³.

Категории на статията:
Иновации