Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разкриха механизма на микроизригванията на повърхността на Слънцето

21 април 2025 г. в 10:34
Последно: 21 април 2025 г. в 10:34

Група китайски изследователи предложиха нов поглед към механизмите на слънчевите микроизригвания и се опитаха да разберат как те са свързани с по-мащабни явления.

Оказва се, че източникът на по-малки изхвърляния на коронална маса може да са преплетени магнитни полета.

Повечето учени се придържат към теорията, че слънчевите изригвания са причинени от изхвърляне на коронална маса.

В новото си изследване екип от учени, ръководен от Би И от обсерваторията Юнан на Китайската академия на науките (CAS), изследва механизмите на микроизригванията на Слънцето и се опита да разбере каква роля играят те при формирането на магнитните бури.

Изследователите разчитаха на наблюдения от слънчевата сонда Solar Orbiter, съвместна мисия на Европейската космическа агенция (ESA) и НАСА.

Направили са и собствени наблюдения, използвайки обсерваторията за слънчева динамика на НАСА (SDO).

За първи път експертите са успели да наблюдават малки масови изхвърляния на маса, възникващи заедно с микроизригвания.

Изследователите предполагат, че малките струи може да са възникнали от повторното свързване на магнитни полета с малък ъгъл в „заплетените“ структури.

Новият механизъм предизвиква класическите теории и предоставя алтернативно обяснение за процеса на освобождаване на енергия, свързан с микроизбухванията.

Интересното е, че предложеният механизъм е подобен на процеса на образуване на наноизбухвания, които отдавна се считат за основен източник на нагряване на слънчевата корона.

Проучването показва, че магнитното повторно свързване може да причини както нано-, така и микро-избухвания.

В този случай основните физически процеси, свързани с освобождаването на енергия, могат да променят подхода към изучаването на активността на нашата звезда и да обяснят високата температура на нейната корона.

Категории на статията:
Слънчева система