Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-огромната структура във Вселената се оказа още по-голяма и по-близо до Земята

22 април 2025 г. в 11:25
Последно: 22 април 2025 г. в 11:26

Астрофизиците са направили нов опит да изучат колосална и също толкова необяснима структура, в сравнение с която дори клъстери от галактики изглеждат незначителни.

Става дума за Великата стена на Херкулес – Corona Borealis, която неочаквано се оказа не само по-голяма, отколкото предполагаха астрономите, но и видимо по-близо до нас.

Учените успяха да стигнат до това откритие благодарение на уникална поредица от гама-лъчи.

Вече не е изненадващо да видим огромни клъстери от галактики, които обхващат стотици милиони светлинни години (като Ho’oleilana).

Но Великата стена на Херкулес – Corona Borealis – е нещо наистина гигантско. Това е суперклъстер, който е уникален по две причини. Първо, той е почти напълно „плосък“. И второ, простира се на повече от 10 милиарда светлинни години (или 3 гигапарсека), покривайки повече от 1/10 от цялата видима Вселена.

Астрофизиците, които откриха Великата стена през 2013 г., отбелязват, че самото ѝ съществуване противоречи на космологичния принцип (т.е. принципа на хомогенност на Вселената). Според този принцип нито една хетерогенна структура не трябва да надвишава 300 милиона светлинни години в диаметър.

А разстоянието от 10 милиарда светлинни години означава, че е достигнал своя размер само 3,7 милиарда години след Големия взрив – което също е почти невъзможно…

Сега екип от астрономи е решил да се съсредоточи върху по-близките участъци на тази структура. И изведнъж се оказва, че разстоянието до тях всъщност е много по-малко, отколкото изглежда.

Откритието е направено чрез наблюдение на същите изблици на гама лъчи, които преди 12 години разкриха самото съществуване на този суперклъстер.

Тяхната яркост ги прави лесно видими дори когато галактиките около тях са твърде тъмни за съвременните телескопи.

В ново проучване унгарски астрофизици анализираха огромна извадка от 542 гама-лъчи, записани от телескопите Fermi и Swift.

Но все още не е намерено убедително обяснение за това как може да съществува такава суперструктура. В бъдеще експертите се надяват да съберат по-големи масиви от данни и да се доближат отново до една от най-големите мистерии в наблюдаваната Вселена.

Категории на статията:
Вселена