Изкуственият интелект е открил повече от 40 звездни системи с „близнаци“ на Земята

Изкуственият интелект откри 44 системи в Млечния път, в които може да се намират „близнаци“ на нашата планета Земя. Алгоритъмът е бил обучен на изкуствени планетарни системи.
Земеподобните светове са планети с маса, подобна на Земята, и разположени в обитаемата зона на тяхната звезда.
Като правило те се откриват случайно. Затова екип от университета в Берн, Швейцария, се е обърнал към изкуствения интелект.
За обучение е използван модел на формиране и еволюция на планетата, който се разработва от 2003 г.
В момента моделът съдържа 53 882 симулирани планетарни системи около три различни типа звезди: G-тип (като нашето Слънце), червени джуджета с половината от масата на Слънцето и джуджета с една пета от масата на Слънцето.
Алгоритъмът е анализирал модели, показващи наличието на планета с размерите на Земята в различни системи.
Около звезди от тип G съществуването на обитаема планета с размерите на Земята е по-вероятно, ако радиусът на най-вътрешната планета е 2,5 пъти по-голям от радиуса на Земята или ако периодът на въртене около нея надвишава 10 дни.
Точността на резултатите, постигнати от изкуствения интелект, е 0,99.
Това означава, че 99% от системите, идентифицирани от модела за машинно обучение, имат поне една планета, подобна на Земята.
Данните от ИИ са били сравнени с реални наблюдения.
Проучването е помогнало за идентифицирането на 44 системи с възможни подобни на Земята планети. Те са цели за бъдещи експертни наблюдения, пише Space.com.