На древния Марс е имало сняг и дъжд

Въпреки факта, че древният Марс не е бил тропически рай, на него е било напълно възможно не само да вали сняг, но и дъжд. До това заключение стигна екип от геолози, изследвали древните долини и изворите на бивши реки на Червената планета. Някои от тях са на такава надморска височина, че само топенето на лед не би било достатъчно, за да се образуват.
Фактът, че преди четири милиарда години на Марс е имало вода, вече е установен като безспорен.
Това се потвърждава от находки на дъното на кратерите Jezero и Gale (където са били разположени древни резервоари) и от данни, събрани от стационарния апарат Insight (който дори откри признаци на подземен океан), както и от наблюдения от орбита.
Някои подробности обаче все още са неясни: какво точно е захранвало многобройните марсиански реки и езера?
Дълго време се смяташе, че полярните шапки и ледените покривки по върховете на планините са отговорни за това. Тази идея се вписва добре в хипотезата, че Марс всъщност е бил доста студен през цялата си история.
Екип, ръководен от геоложката Аманда Стекел, обаче намери доста убедителни доказателства, че климатът на Червената планета е бил горещ и влажен – поне на моменти. За това красноречиво свидетелстват доминиращите форми на релефа.
Например, цели мрежи от каньони, реки и потоци се простират от планините близо до екватора. Преди да пресъхнат, те са захранвали водни басейни, както се вижда от древните делти (точно това е изследвано от марсохода Perseverance).
Но какво е захранвало самите реки? Освен това, както установиха учените, тяхната дълбочина трябва да е била поне няколко метра – в противен случай течението просто не би могло да премести огромните камъни, видими дори от орбита.
Чрез компютърно моделиране на еволюцията на екваториалната зона на Марс, геолозите се опитват да определят каква комбинация от условия би довела до формирането на този конкретен ландшафт.
И моделът, първоначално разработен за изучаване на Земята, ги води до недвусмислено заключение: марсианските реки се захранваха от периодични проливни дъждове.
Това означава, че в епохата, продължила от преди 4,1 до 3,7 милиарда години, Марс е бил значително по-топъл, отколкото смятат много съвременни изследователи, пише Proкosmos.
Разбира се, подобно заключение не може да бъде окончателно: необходимо е да се установи какво точно е помогнало на Марс да поддържа температурата си – парниковият ефект, по-високата слънчева активност или нещо друго…