New Science: Земята ускорява въртенето си, дните стават по-къси

Изследователи споделиха в статия, публикувана в New Science, че земята ускорява своето въртене. В абсолютни числа промените изглеждат незначителни, но те могат да засегнат всички форми на живот на планетата.
Експертите са стигнали до тези заключения въз основа на анализ на данни за скоростта на въртене на Земята, които различни изследователски мисии са събрали от 1960 до 2020 г. Но бързат да ни успокоят, че не трябва да се очакват катастрофални последици.
Ясни са и причините.
Скоростта на въртене на планетата се е променила поради влияния като движението на вътрешното ядро, океанските течения, мощните ветрове и гравитационния ефект на други обекти в Слънчевата система.
През 60-те години на миналия век ситуацията е била обратна: наблюдава се намаляване на скоростта на въртене, но до 2020 г. са настъпили промени.
Съответно, през последните десетилетия е било необходимо да се коригира астрономическото време: от 1972 г. насам към всяка година се добавя допълнителна секунда. Последният път, когато това беше направено, беше на 31 декември 2016 г.
На 5 юли 2020 г. физиците регистрираха нов рекорд за обратния процес.
В този най-кратък астрономически ден Земята извърши завъртане с 1,0516 милисекунди по-бързо от обикновено.
Експертите известно време обсъждаха какъв формат да се използва, за да се компенсира разликата. Имаше предложение за въвеждане на отрицателна високосна секунда, но те избраха варианта за използване на разликата между атомното и астрономическото време.