Предлагат нова хипотеза за образуването на тежки елементи

Екип от астрофизици предложи нов поглед върху това как се образуват тежките елементи – т.е. цялата периодична таблица с изключение на хелия и водорода.
Според тяхната хипотеза, основният „действащ фактор“ в този процес е гама-лъчението, а „гориво“ са външните слоеве на експлодираща масивна звезда.
Фактът, че тежките елементи се образуват в дълбините на звездите и се разпространяват из Вселената по време на техните експлозии, по принцип е отдавна известен и не подлежи на съмнение.
Но специфичните механизми на този процес все още са предмет на активни (а понякога дори разгорещени) дебати.
Това е особено вярно за наистина тежки елементи, като уран или плутоний, които може да не са достатъчно екстремни, за да се образуват вътре в звезда.
Новата хипотеза би могла да обясни какви сили водят до появата на атоми, чиито ядра, поради размера си, едва балансират на прага на разпад.
Според сценария, разработен от учените, синтезът на такива елементи се случва във външните слоеве на масивните звезди – в онези части от секундата, които предшестват тяхното унищожение.
Факт е, че когато голяма звезда експлодира, вътре в нея се появява източник на мощно гама-лъчение, което е способно да започне процеса на бързо улавяне на неутрони (или „r-процеса“), ако има достатъчно гориво за това.
Изчисленията, извършени от екип от физици, показват, че събитията се случват за невероятно кратко време – буквално няколко наносекунди.
Все още обаче съществуват редица нерешени проблеми. Основният от тях е огромната празнина в познанията ни за най-тежките елементи, образувани по време на r-процеса. Нито атомната им маса, нито периодът им на полуразпад, нито химичните им свойства са точно известни.
Описаният ценарий обаче би могъл да обясни появата на килонови – фантастично ярки изблици на оптично, инфрачервено и гама лъчение, произтичащи от сблъсъци на неутронни звезди.