Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Почти една четвърт от всички лунни отломки се озовават на Земята

30 април 2025 г. в 16:28
Последно: 30 април 2025 г. в 16:28

Екип от изследователи е определил с висока степен на точност какъв процент от скалите, изхвърлени по време на метеоритните „бомбардировки на Луната, достигат до нашата планета.

Това е от голямо значение в контекста на изучаването на ранните етапи от еволюцията на Земята, включително условията, довели до появата на живот върху нея.

Както лесно можете да видите от пръв поглед на Луната, цялата ѝ повърхност е осеяна с хиляди ударни кратери, от малки до гигантски.

Пример за това е колосалният басейн Южен полюс-Айткен с дължина 2400 километра. Повечето кратери са се образували преди повече от 4 милиарда години, когато Слънчевата система е била в зората на своята история, а удари и сблъсъци са се случвали доста по-често от сега.

Не е тайна, че значителна част от лунните скали, откъснати от родителското тяло на множество метеорити, са се озовали на Земята.

Малък екип от учени, ръководен от Хосе Даниел Кастро-Сиснерос, реши да установи, използвайки най-модерните компютърни модели, използвани някога колко точно от отломките стигат до нашата планета.

Учените са моделирали 100 000 години лунна история, проследявайки траекториите на всички отломки, напуснали гравитационното поле на естествения спътник на Земята.

Установено е, че не по-малко от 22,6% от лунните скали, изхвърлени в Космоса по време на удари на метеорити, падат на Земята.

Освен това, приблизително половината от тази маса достига нашата планета през първите 10 000 години след сблъсъка.

Любопитното е, че скалите, изхвърлени не от предната страна на Луната, а от задната, имат най-голям шанс да стигнат Земята. Движейки се със скорост от 11,0–13,1 км/с, те ще падат в близост до екватора.

Освен това, пиковете в интензивността на падащите отломки в този модел се случват два пъти на ден – в 6 сутринта и 6 вечерта.

Т.е. Земята и Луната имат богата съвместна история. А малко парче от нашия спътник може да се окаже под краката ви във всеки един момент… Внимавайте!

Категории на статията:
Орбита