Земеделие в орбита: Ще можем ли да отглеждаме храна далеч от Земята

Земеделието на Земята ни е добре познато. Но как стоят нещата в Космоса? Първият опит за доставяне на растения в Космоса е полетът на специално подготвени семенни щамове на борда на ракетата V-2, изстреляна от Съединените щати на 9 юли 1946 г. Но те не са били открити по-късно.
След това, на 30 юли 1946 г., са изпратени царевични семена, последвани от ръж и памук. Използвайки тези тестови полети, учени от Харвардския университет и Американската военноморска изследователска лаборатория са изследвали ефектите от радиационното облъчване върху живите тъкани.
Съветският безпилотен космически кораб „Космос-110“, изстрелян от Земята на 22 септември 1966 г., носи цял набор от биологичен материал: дрожди, проби от кръвен серум, протеинови препарати и бактерии.
Основните орбитални пътешественици на тази мисия са кучетата – Ветерок и Угольок, които прекараха 22 дни в условия на нулева гравитация. Заедно с тях пътуваха семената на маруля, зеле и няколко вида бобови растения.
По време на пътуването семената успяха да покълнат и то по-бързо от контролните проби на Земята. И добивът беше по-висок от този на техните сухоземни аналози.
През 1971 г. 500 дървесни семена са изпратени на пътешествие около Луната на борда на „Аполо 14“. След завръщането си на Земята, те са покълнали и засадени до предварително приготвени земни проби. След 40 години не е забелязана никаква разлика в развитието на сухоземните и „лунните“ дървета.
Ерата на космическите станции настъпи, а с тях и възможността за отглеждане и наблюдение на растения в орбита за дълги периоди от време.
Първият експериментален зелен зеленчук, отглеждан и консумиран в Космоса, е добре познатият зелен лук. Получен е от космонавтите Владимир Коваленко и Александър Иванченков на борда на космическата станция „Салют-4“ през 1978 г.
Екипажът на станцията „Салют-7“, изстреляна в околоземна орбита през 1982 г., проведе експеримент, използвайки експериментална мини-оранжерия и покълнали семена от кресон. Това са първите растения, които са били способни да растат, цъфтят и да произвеждат семена в космически условия.
Астронавтите отглеждали маруля, китайско зеле, репички и грах. И международният екипаж на Експедиция 44 до МКС през 2015 г. отглежда, събира и се наслаждава на реколта от червена маруля ромен.
Зеленчуковите градини се използват не само за диетата на астронавтите, но и за създаване на позитивно настроение.
Така през 2012 г. първият слънчоглед разцъфна на МКС, а четири години по-късно американските астронавти показаха на света нежно цвете циния, което се роди за първи път в Космоса.
През 2014 г. на МКС беше доставена система за отглеждане на зеленчуци, наречена Veggie. Експерименталният комплекс осигурява снабдяването със светлина и хранителни вещества за бъдещите култури. Всяко растение живее и се развива във „възглавница“ от хранителна среда на базата на глина с торове. Група светодиоди над растенията създава необходимия светлинен спектър, както и ориентир за посоката на растеж.
Отглеждани са три вида маруля, бок чой, горчица, червено зеле и цветове на циния. Част от реколтата е събрана от екипажа и изядена, а друга част е изпратена на Земята за изследвания.