Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кацането предстои: Японската сонда Resilience навлезе в лунна орбита

7 май 2025 г. в 17:50
Последно: 7 май 2025 г. в 17:20

Японската компания ispace съобщи, че космическият апарат Resilience успешно е влязъл в лунна орбита и е започнал подготовка за финални маневри преди кацане.

Очаква се кацането му на Луната в Маре де ла Фригор да се състои след по-малко от месец.

Мисията, която японците наричат ​​HAKUTO-R Mission 2, беше изстреляна на 15 януари. Resilience достига до целта си по нискоенергийна траектория на трансфер, използвайки по-малко гориво за достигане на целевата орбита.

Както уточнява ispace, спускаемият апарат влезе в лунна орбита във вторник, 6 май. Маневрата изискваше главният двигател на сондата да бъде включен за около девет минути, най-дългото време, през което е работила досега по време на полета.

Операцията беше контролирана от специалисти на iSpace от техния собствен Център за управление на мисиите в Нихонбаши (Токио). Според тях, Resilience поддържа стабилна ориентация в орбита над лунната повърхност.

Кацането му в Морето на Студа е планирано за 5 юни.

Снимка: ispace

„Преди всичко, ние сме изключително доволни, че спускаемият модул Resilience успешно влезе в лунна орбита, както беше планирано. Успешно завършихме маневрите, надграждайки опита, натрупан по време на първата мисия, и аз съм много горд с нашия екип. Ще продължим внимателно да извършваме операциите и да се подготвяме за успешно кацане на Луната“, каза основателят и главен изпълнителен директор на ispace Такеши Хакамада.

След изстрелването, апаратът летеше в силно елиптична орбита на височина над 400 хиляди километра, тествайки работата на двигателната система, извършвайки гравитационни маневри в гравитационното поле на Луната и навлизайки в дълбокия Космос.

Максималното разстояние, което е изминал от Земята, е било 1,1 милиона километра.

На 24 април японската лунна сонда се завърна към Луната и започна да навлиза в орбита около нашия естествен спътник.

Resilience лети към Луната по същата траектория като първата сонда на iSpace, HAKUTO-R Mission 1. Тя се опита да кацне през април 2023 г., но се разби в повърхността на небесното тяло поради повреда в навигационния софтуер.

Траекторията на нискоенергийния трансфер включва по-късно приближаване до Луната, но същевременно сондата навлиза в лунната орбита с по-малък разход на гориво, отколкото при „стандартния“ трансфер на Хоман.

Японският космически кораб Resilience беше изстрелян на 15 януари от ракета Falcon 9. Ако кацне упешно на Луната, ще достави шест полезни товара там, включително лунохода Tenacious, който ще събира проби от лунна почва и ще ги анализира с видеокамера.

Resilience беше изстреляна в кКосмоса заедно с американската сонда Blue Ghost от Firefly Aerospace. Последният успешно кацна на Луната на 2 март, а няколко дни по-късно засне пълно слънчево затъмнение от Луната и „заспа“.

Категории на статията:
Орбита