Русия и Китай подписаха меморандум за изграждане на електроцентрала на Луната

Русия и Китай ще реализират съвместен проект за изграждане на електроцентрала на Луната. Документът за сътрудничество беше включен в пакета от споразумения, подписани по време на срещата между Владимир Путин и Си Дзинпин, съобщи Роскосмос.
Според държавната корпорация, станцията ще стане част от бъдещата Международна научна лунна станция (ISLS).
Последната е предназначена да се превърне в многофункционален научноизследователски комплекс на повърхността на Луната за извършване на разнообразна научна работа.
Мисиите ще включват проучване и експлоатация на ресурси, наблюдение от лунната повърхност и провеждане на основни научни експерименти и технически тестове.
Освен това, MNLS ще може да работи в автономен режим дълго време.
Планирано е централата да бъде построена до 2036 г., а руската електроцентрала ще бъде един от ключовите приноси към инфраструктурата на проекта.
13 държави вече са се присъединили към инициативата.
Споразуменията бяха подписани от Китай, Русия, Венецуела, Беларус, Пакистан, Азербайджан, Южна Африка, Египет, Никарагуа, Тайланд, Сърбия, Казахстан и Сенегал.
Партньорите включват Азиатско-тихоокеанската организация за космическо сътрудничество, швейцарската компания Nano-SPACE и Унгарската фондация за слънчева физика.
Русия и Китай обявиха намерението си да построят съвместна лунна станция през лятото на 2021 г. През май 2024 г. Държавната дума ратифицира междудържавното споразумение, подписано през ноември 2022 г., а през юни то беше одобрено от президента на Русия.
Строителните работи са планирани за периода от 2031 до 2035 г.
Конкретният формат на станцията все още се обсъжда – тя може да се появи или на повърхността на Луната, или в орбита.
Планирано е MNLS да бъде създадена на три етапа.
Първо, към Луната ще бъдат изпратени автоматични апарати от Русия и Китай: Луна-26, Луна-27, Чанъе-7 и Чанъе-8. Те ще изследват терена и ще тестват ключови технологии, включително прецизно и безопасно кацане.
Вторият етап е изстрелването на орбитални модули и контролния център, както и доставянето на първия товар на повърхността.
На третия етап ще започне пълноценно изследване на Луната: астронавти ще кацнат на нея, а станцията ще получи нови модули и функции. Общо в рамките на проекта са планирани поне пет изстрелвания.