Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изкуствен интелект предсказва процент на преживяемост при онкоболните

14 май 2025 г. в 12:00
Последно: 14 май 2025 г. в 11:26

Международен екип от учени от Харвард, Маастрихтския университет (Холандия) и други институти е разработил система с изкуствен интелект FaceAge.

Приложението оценява биологичната възраст по лицеви снимки и предсказва процента на преживяемост на онкоболни, както и идентифицира други заболявания.

Проучване, публикувано в Lancet Digital Health, показва, че външният вид може да се превърне в обективен биомаркер за здравето, който е по-добър от традиционните методи.

FaceAge е обучен върху 58 851 снимки на „здрави“ хора от бази данни. Невронната мрежа анализира чертите на лицето, идентифицирайки признаци на стареене, свързани с физиологията.

След това е тестван върху 6196 пациенти с рак от различни страни. Средната грешка за възраст 60+ е била само 4,09 години, което потвърждава точността на модела.

Невронната мрежа също така определи начина на живот въз основа на снимки. Пушачите изглеждали с 2,7 години по-възрастни от непушачите.

За първи път FaceAge обективизира това, което лекарите са оценили „на око“ – общото състояние на пациента.

Програмата помага за избор на лечение, прогнозиране на резултатите от психологическите грижи за онкоболни (точността се увеличава с 22%), а също и за идентифициране на ускорено стареене.

„Научихме изкуствения интелект да вижда кумулативните щети от различни заболявания и възможности за лечение, скрити зад признаците на стареене. Дори лекари без опит прогнозират оцеляването на пациентите по-добре с помощта на FaceAge от експерти, които не използват ИИ“, обяснява д-р Денис Бонтемпи.

Категории на статията:
Иновации