Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо досега не сме срещали извънземни? Или пък сме, но…

15 май 2025 г. в 12:50
Последно: 15 май 2025 г. в 12:19

Технологично напреднала цивилизация теоретично би могла да колонизира целия Млечен път за няколко милиона години – кратък момент в космическите мащаби на времето.

И все пак, въпреки милиардите звезди с потенциално обитаеми планети и огромната възраст на нашата Галактика, никой досега не се е свързал с нас. Дали програмите, подобни на SETI, търсещи извънземен разум, са загуба на време и пари?

Парадоксът, формулиран от физика Енрико Ферми в средата на XX век, се нарича още парадокс на „голямото мълчание“.

Той посочва противоречие в нашето разбиране за извънземния живот.

Въпреки че е имало достатъчно време за развитието и разпространението на цивилизациите след Големия взрив, не сме открили доказателства за тяхното съществуване, въпреки скорошните открития на екзопланети в обитаеми зони.

Един от факторите, който трябва да се вземе под внимание, когато се търси отговор на въпроса за парадокса на Ферми, е броят на потенциалните цивилизации.

Тази стойност ни позволява да съставим уравнението на Дрейк, математическа формула, която изчислява броя на активните, готови за комуникация извънземни цивилизации в Млечния път.

Уравнението използва няколко фактора, включително скоростта на образуване на звезди, процента звезди с планети, броя на обитаемите планети на звезда, процента планети, където е възникнал живот, процента планети.

Както и процента планети, където се е развил интелигентен живот, броя на цивилизациите, разработващи откриваеми комуникационни технологии, и средната продължителност на живота на тези цивилизации.

Накратко, уравнението на Дрейк гласи, че би трябвало да има много цивилизации. Но досега програмите, търсещи следи, не са открили сигнали. Затова възниква въпросът за научната осъществимост на програми като SETI.

В статия Матю Чивилети от Нюйоркския университет предлага метод за оценка на вероятността за засичане на сигнал в момента при даден брой цивилизации.

Ако вероятността е ниска, липсата на следи не би трябвало да е изненадваща; ако е висока, мълчанието може да означава нещо, пише Хайтек.

Чивилети предлага модел за изследване на парадокса на Ферми и оценка на реалното значение на SETI в търсенето на интелигентен живот.

Моделът предполага, че липсата на засечени електромагнитни сигнали от извънземни цивилизации може да наложи ограничения върху броя на съществуващите цивилизации.

При определени сценарии моделът прогнозира 99% вероятност за откриване на поне един сигнал, ако приблизителният брой цивилизации (базиран на уравнението на Дрейк) е около 1. Досега обаче имаме нулеви резултати.

Експерти коментират, че дори липсата на положителни резултати от SETI ни помага за решаването на парадокса на Ферми.

Позволява ни да изключим определени комбинации от броя и продължителността на живота на цивилизациите.

В крайна сметка, пише Universe Today, смисълът на програми като SETI не е само да се намерят извънземни – това е и начин да разберем по-добре себе си и условията, които правят интелигентния живот възможен.

Категории на статията:
Мистерии