Създадоха най-пълната карта на реките в света: Помага за прогнозиране на наводненията

Екип от изследователи е създал най-пълната карта на реките в света. Това представлява важна стъпка напред в прогнозирането на наводненията, планирането на климатичните ресурси и управлението на водните ресурси в свят, изправен пред климатични промени, се казва в съобщението на Оксфордския университет.
Новото проучване, публикувано в „Изследване на водните ресурси“, представя GRIT, картографска система, която показва как реките текат, разклоняват се и свързват различни ландшафти.
Реките са повишен риск, се казва в изявлението. Тъй като валежите стават все по-непредсказуеми и морското равнище се покачва, наводненията стават все по-чести и опустошителни в голяма част от света.
Повечето глобални речни карти обаче са остарели и опростени, защото приемат, че реките винаги текат в една посока и никога не се разделят.
Сложните характеристики, като например речните потоци, които се разделят на множество канали, често се пренебрегват.
Тези реки са важни, защото често се намират в най-населените райони, предразположени към наводнения, и са ключови за разбирането на движението на водата по земната повърхност.
За да преодолеят ограничението на съществуващите речни карти, учените са разработили нова глобална речна мрежа, наречена Глобална речна топология (GRIT), която включва тези разклоняващи се реки и големи канали в цялата им сложност.
GRIT е създаден чрез комбиниране на сателитни изображения с висока резолюция на реки с усъвършенствани данни за надморската височина на земната повърхност.
GRIT не само включва основните речни потоци, но също така предоставя информация за посоките на речния поток, ширините и точките, където реките се разделят.
Речната мрежа GRIT е с обща дължина от 19,6 милиона километра и включва 67 хиляди разклонения.
GRIT може значително да подобри приложенията в хидрологията, екологията, геоморфологията и управлението на наводненията.
„Имахме нужда от глобална карта, която показва как всъщност се държат реките. Не е достатъчно да се предположи, че реките просто текат по права линия – особено когато се опитваме да предвидим наводнения, да разберем екосистемите или да планираме климатичните въздействия“, казва д-р Микел Уортман, който е разработил GRIT в Оксфорд като научен сътрудник по проекта EvoFLOOD.
Въпреки че GRIT вече представлява голяма крачка напред, екипът от Оксфорд отбелязва, че това е само началото.
„GRIT е създаден, за да се развива. Тъй като е напълно автоматизирана, за разлика от предишните глобални мрежи, можем да я актуализираме с най-новите сателитни изображения и топографски данни, за да разберем промените в реките и ландшафтите“, твърди Луиз Слейтър, професор по хидроклиматология в Училището по география и околна среда в Оксфордския университет.