На китайската орбитална станция откриха неизвестен щам бактерии

Китайски учени откриха нов щам бактерии на космическата станция Tiangong – вид земен микроорганизъм, който се е адаптирал към космическите условия.
Новият щам, наречен Niallia tiangongensis, е открит в една от кабините на станцията.
Това е първият път, когато подобен микроорганизъм е открит в китайска орбитална лаборатория.
Откритието ще помогне да разберем как живите същества се адаптират към суровите условия на Космоса, което ще бъде полезно в медицината, селското стопанство и рециклирането на отпадъци, казват експертите.
Микробът е открит през май 2023 г., когато екипажът на космическия кораб Shenzhou-15 е работил на космическата станция.
Екипажът на Shenzhou-15 прекара шест месеца в събиране на микроби от различни повърхности на станцията, използвайки стерилни кърпички. Тези проби бяха замразени и върнати на Земята.
Учените са ги изследвали, използвайки секвениране на генома и метаболитен анализ, и по този начин са открили нов щам.
Установено е, че този вид микроорганизъм се адаптира необичайно добре към суровите условия на Космоса. По-добре се справя с оксидативния стрес, който уврежда клетките и тъканите, а също така е по-ефективен при възстановяване от радиационно облъчване.
Откритието води до два важни извода.
Първият – разбирането как един микроб оцелява в Космоса би могло да ни помогне да контролираме по-добре микроорганизмите. Това ще бъде полезно при създаването на космически кораби, в селското стопанство, промишлеността и медицината.
Вторият – способността на микроба да разгражда някои органични вещества сочи към нови, по-екологични начини за превръщане на отпадъците в полезни материали както в космоса, така и на Земята.
Важно е да се разбере как се държат микробите по време на дългосрочни космически полети, казват изследователите. Това е необходимо, за да се защити здравето на астронавтите и да се гарантира правилното функциониране на космическите кораби.