Dragon на SpaceX се завръща на Земята на 22 май

НАСА и нейните международни партньори скоро ще получат проби от няколко научни изследвания. Това ще стане, когато космическият кораб Dragon на SpaceX ще напусне Международната космическа станция в четвъртък, 22 май, за да се върне на Земята.
Космическият кораб Dragon ще се откачи от модула Harmony на станцията в 12:05 ч. и ще задейства двигателите си, за да се отдалечи на безопасно разстояние от станцията под командването на контролния център на SpaceX в Хоторн, Калифорния.
След като отново влезе в земната атмосфера, той ще се приземи в петък, 23 май, край бреговете на Калифорния.
Космическият кораб пристигна на МКС на 22 април, след като беше изстрелян на 21 април с ракета Falcon 9 от стартов комплекс 39A в космическия център Кенеди на НАСА във Флорида. Занесе провизии и различни материали за експерименти.
Dragon ще върне на Земята с резултатите от MISSE-20 (Многофункционален експеримент за международна космическа станция), който изложи различни материали на влиянието на Космоса.
Включително такива за откриване на радиация, слънчеви платна и отразяващи покрития, керамични композити и смоли за потенциално използване в топлинни екрани.
На Земята се завръща и Astrobee-REACCH след като успешно демонстрира възможности за хващане и преместване на космическата станция.
REACCH използва роботи Astrobee за улавяне на космически обекти с различна геометрия или повърхностни материали, използвайки пипала, подобни на ръце, и лепящи подложки.
Този проект позволява безопасно улавяне и преместване на отломки и други обекти в орбита, което би могло да помогне за справяне с обслужването на спътници в края на жизнения им цикъл, маневрите за промяна на орбитата и отстраняването на орбитални отломки.
На Земята се завръщат и книги от проекта „Истории от Космоса“.
Членовете на екипажа на борда на космическата станция прочетоха пет детски книги, свързани с науката, технологиите, инженерството и математиката, в орбита, и заснеха видео, докато изпълняваха научни експерименти.
Повече от 24 години хора живеят и работят непрекъснато на борда на Международната космическа станция, развивайки научните знания и провеждайки изследвания в полза на човечеството и нашата планета Земя.
Изследванията в орбита са в подкрепа на бъдещето на човешките космически полети, докато НАСА се насочва към мисии в дълбокия Космос – до Луната в рамките на кампанията Artemis, и в подготовка за бъдещи човешки мисии до Марс, както и към разширяване на търговските възможности в ниската околоземна орбита и отвъд нея.