Нови хоризонти: Китай осъществи първия в света 5G видео разговор от сателит към смартфон

Китайски инженери осъществиха първия в света успешен видео разговор, като директно свързаха смартфон и сателит, използвайки 5G технология.
Експериментът се проведе през май 2025 г. и привлече вниманието на Съединените щати. От няколко години Америка се опитва да ограничи влиянието на китайските дигитални платформи, като TikTok, под претекст за заплаха за националната сигурност. Един от основните инструменти за подобни ограничения е контролът върху комуникационната инфраструктура в Съединените щати. Сега това може да стане безполезно.
Видео разговорът на Китай през 5G сателит показва, че в бъдеще предаването на данни може да не се осъществява през наземна инфраструктура (например кули, сървъри, оператори в САЩ), а директно от сателит към телефон, използвайки международен стандарт, а не патентована технология.

Това теоретично позволява да се заобиколят териториалните ограничения. Например, ако дадено приложение е забранено в САЩ, но се свързва с китайски сателит, забраната става безсмислена.
С помощта на тази технология е възможно предаването на съдържание (видео, стриймове, месинджъри) без участието на американски интернет доставчици и телекомуникационни оператори и следователно извън юрисдикцията на Съединените щати.
В най-лошия случай за САЩ, Китай ще успее да създаде алтернативна, паралелна глобална комуникационна инфраструктура, където американският контрол ще стане несъществен.
За експеримента съобщи изпълнителният директор на China SatNet Liang Baojun на конференция в Xiong’an.
Компанията е отговорна за формирането и поддръжката на голямото сателитно съзвездие Guowang. Според Баоджун, тестът е потвърдил възможността за директна комуникация между спътник и обикновен смартфон без допълнително оборудване.
Използван е стандартът 5G NTN (неземна мрежа). Това е международен стандарт, разработен от организацията 3GPP.
Тази технология би могла значително да подобри комуникациите в отдалечени райони на Китай и други страни, където няма конвенционални клетъчни кули.
С нейна помощ ще бъде възможно да се осигури стабилна комуникация в морето, в авиацията, при извънредни ситуации и в автономни транспортни системи.
Според китайски експерти обаче въвеждането на масова сателитна видеокомуникация ще се сблъска с редица трудности. Основният проблем е ниската честотна лента на сателитните канали, което ограничава използването им за предаване на големи количества данни, като например стрийминг на видео.
Освен това има технически ограничения, свързани със забавянето на сигнала.
Геостационарните спътници имат латентност от поне 400 милисекунди, а нискоорбиталните спътници биха изисквали огромен брой спътници, за да осигурят непрекъсната комуникация.
Въпреки това, глобалният пазар на 5G сателитни комуникации бързо се променя и расте. Обемът му вече се оценява на 8 милиарда долара, а до 2030 г. може да нарасне до 80 милиарда долара.
Сред ключовите играчи на този пазар са американските компании SpaceX, Lynk Global, AST SpaceMobile, южнокорейската Samsung, тайванската MediaTek и европейската Thales Group.
Китай също активно разработва свои собствени сателитни проекти.