Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Възможно ли е на някои екзопланети в системата TRAPPIST-1 да има океани

22 май 2025 г. в 18:03
Последно: 22 май 2025 г. в 17:04

Някои екзопланети в системата TRAPPIST-1 може да са покрити с океани, коментират планетарни учени. Те са се опитали да моделират вероятните геоложки процеси в тези светове и да оценят шансовете за поддържане на атмосфера в дългосрочен план.

Системата TRAPPIST-1 се намира, може да се каже, в непосредствена близост до Слънчевата система – само на 39 светлинни години от нас в посока на съзвездието Водолей.

TRAPPIST-1, въпреки близостта си, може да се види само с помощта на телескоп – това е малко и слабо червено джудже.

Преди няколко години една незабележителна звезда предизвика истинска сензация: около нея бяха открити седем подобни на Земята светове, много сходни по размер и маса. Това е забележителен пример за система, в която не се наблюдават газови гиганти, а само малки скалисти планети.

Всички тези планети са много по-близо до своето слънце, отколкото Меркурий е до нашето: най-отдалечената е само на 9 милиона километра от звездата и успява да направи пълна годишна обиколка за 19 земни дни.

За сравнение, Меркурий и Слънцето са разделени от 58 милиона километра, а годината на него трае 88 земни дни.

Но тъй като TRAPPIST-1 е „едва светеща“ звезда, точно такива малки разстояния са необходими на планетите, за да получават достатъчно топлина от нея.

И три от седемте екзопланети са на точното разстояние, за да съществува течна вода там. Или т.нар. обитаема зона.

Проблемът е, че червените джуджета, въпреки цялата си бледа светлина, имат лоша репутация на много „горещи“ звезди. Техните изригвания са толкова мощни, че надвишават слънчевите изригвания.

Това повдига сериозен въпрос за съдбата на техните планети – дали могат да поддържат условия, подходящи за живот.

Шанс съществува, ако планетата има свое собствено и силно магнитно поле. Но на този етап е невъзможно надеждно да бъде установено дали тези светове имат атмосфери. Можем само да предполагаме…

Като цяло е ясно, че всички планети, в момента на раждането си в газовия и прахов диск, обграждащ младата звезда, за кратко придобиват първична атмосфера. Предполага се, че на Земята тя се е състояла главно от водород и хелий.

Тези газове са много летливи, така че такъв въздух се разсейва за възможно най-кратко време и след това планетата получава вторична атмосфера. Състои се главно от газове, които идват от недрата в резултат на вулканична дейност.

Специалистите имат основания да подозират, че би могло да има вода в дълбините на планетите от системата TRAPPIST-1. Ако планетата има достатъчно плътна атмосфера, то тя би могла и да съхрани потенциалните си океани.

Категории на статията:
Вселена