Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НАСА показа нови гледки към красивата галактика Андромеда

1 юли 2025 г. в 10:00
Последно: 1 юли 2025 г. в 08:58

Дори век след като Едуард Хъбъл потвърди съществуването ѝ, астрономите научават нови подробности за нея – галактиката Андромеда.

По-рано тази седмица НАСА публикува най-новите подробни изображения на спиралната сестра на Млечния път, както и ефирна сонификация на енергийните дължини на вълните.

Да се получи външен поглед върху галактиката Млечен път е малко като да се опиташ да изследваш цялата планета от задния си двор – тоест, това е невъзможно от настоящата гледна точка на човечеството.

Затова най-добрият вариант за астрономите е да наблюдават подобни близки спирални галактики, най-близката от които е Месие 31.

Известна също като Андромеда, най-близката съседка на Млечния път е на около 2,5 милиона светлинни години разстояние.

Тя предоставя отлична възможност за изучаване на това как спиралните галактики се формират и еволюират във времето.

Именно там е мястото, където екип, ръководен от астронома Вера Рубин, за първи път открива аномалното вещество, известно днес като „тъмна материя“.

Това се случва през 60-те години на миналия век.

Най-новите наблюдения на Андромеда се базират на комбинирани данни, събрани от международна мрежа от най-мощните телескопи в света, включително рентгеновата обсерватория „Чандра“, XMM-Newton на ЕКА и дори оптична информация от двама астрофотографи.

Различните видове светлина обхващат видимите, инфрачервените, радио и ултравиолетовите дължини на вълните.

Когато се насложат, те изобразяват една жизнена и активна галактика, напомняща нашата собствена.

А събраната информацията вече помага на експертите да разширят познанията за продължаващата история на Андромеда.

„Например, рентгеновите лъчи на „Чандра“ разкриват високоенергийно излъчване около супермасивната черна дупка в центъра на M31, както и много други по-малки компактни и плътни обекти, разпръснати из галактиката“, пише НАСА в своето съобщение.

Астрономите не се ограничават до изучаване на визуални представяния на енергията на Андромеда. Те могат да ги оценяват и чрез звук.

В допълнение към изображенията, изследователите от НАСА съставиха набор от данни за галактиката в звукова форма.

Т.е. новите познания за Андромеда включват рентгенови лъчи, ултравиолетови лъчи, оптични лъчи, инфрачервени лъчи и накрая радиовълни.

Снимка: НАСА

На тях се присвоява диапазон от съответни ноти, като яркостта определя силата на звука, а местоположението в спектъра определя височината на тона.

Резултатът е мечтана хармония от тонове, докато космическите телескопи прекосяват диаметъра на Андромеда от 152 000 светлинни години.

Все още има неизмеримо богатство от информация, която можем да научим от съседката на Млечния път, може би дори средствата, с които най-накрая да разберем тъмната материя, открита за първи път от Рубин.

Точно това се надява да постигне НАСА с космическия телескоп „Нанси Грейс Роман“, чието пускане в експлоатация е планирано за 2027 г.

Категории на статията:
Вселена