Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учените създават изкуствен човешки геном: какви са рисковете и перспективите

1 юли 2025 г. в 11:30
Последно: 1 юли 2025 г. в 10:40

Екип от учени от Обединеното кралство започна първото в историята разработване на изкуствен човешки геном.

Една от най-големите медицински благотворителни организации в света, Wellcome Trust, дари 10 милиона британски лири (приблизително 11,7 милиона долара) за стартирането на проекта за синтетичен човешки геном (SynHG).

Авторите на проекта твърдят, че потенциалните ползи от неговото прилагане надвишават рисковете.

Тази технология може да се използва за създаване на нови лечения, като клетъчна терапия и трансплантация на тъкани, устойчиви на вируси.

Разработката ще бъде ръководена от професор Джейсън Чин от Оксфордския университет.

Той ще бъде подпомогнат от колеги от същия изследователски център и други научни и медицински организации във Великобритания.

През следващите пет години Чин и колегите му ще работят над създаването на основните инструменти, технологии и методи, които ще позволят на учените да създават геноми от нулата.

Екипът наскоро синтезира пълния геном на бактерията E. coli. Но това не е сравнимо с човешкия геном, който е приблизително 700 пъти по-голям.

Учените смятат, че ще са необходими много години, ако не и десетилетия, за да бъде написан.

Що се отнася до човешкия геном, той е нещо повече от набор от гени, свързани във верига.

В генома има много неща, които понякога се наричат ​​генетична тъмна материя. Експертите не са съвсем наясно как работи този механизъм. Идеята е, че ако можем успешно да проектираме геноми, бихме могли да ги разберем напълно.

Първата стъпка ще бъде създаването на напълно функционална синтетична човешка хромозома.

Това е целта за следващите пет или десет години. Геномният синтез ще позволи на изследователите да променят ДНК в по-голям мащаб, отколкото просто да редактират един или няколко гена.

Това ще промени разбирането за човешката биология и ще разшири хоризонтите на биотехнологиите и медицината.

Някои изследователи се опасяват, че способността за създаване на човешки генетичен код би могла да даде на учените плашещ контрол върху биологичните системи.

Един ден може да се използва за отглеждане на изкуствени хора, създаване на биологични оръжия или дори същества с човешка ДНК.

Следователно фондацията, която е инициирала проекта, едновременно финансира изследвания, които би трябвало да изучават етичните и социалните проблеми, свързани със синтеза на човешкия геном.

Категории на статията:
Генетика