„Тихият убиец“ – топлинен купол над Европа превръща градовете във врящи казани за хората

Южна Европа е изправена пред първата си интензивна гореща вълна, като температурите достигат 46 градуса по Целзий в части от Испания и Португалия, докато се очаква части от Германия да достигнат 40 градуса по Целзий през следващите дни.
Високите температури накараха властите в няколко страни да издадат здравни предупреждения и да мобилизират пожарните екипи за предотвратяване на пожари.
В Португалия в Мора, на около 46,6 мили източно от Лисабон, е измерена температура от 60 градуса по Целзий – температура, считана за нов национален рекорд за юни.
В Италия хоспитализациите в някои от най-горещите региони като Тоскана са се увеличили с 20%, а властите съветват жителите и посетителите да останат по домовете си между 11 и 18 часа.
Във Франция за първи път в историята бяха издадени предупреждения за горещи вълни за почти цялата страна, като Météo-France постави 88% от регионите в оранжево състояние на тревога.
Френското правителство поиска от бизнеса да коригира работното си време, за да предпази работниците от жегата, а 200 държавни училища са затворени до утре.
Днес в Париж беше обявена най-висока степен на тревога за горещи вълни.
В Германия метеорологичната служба на страната заяви, че жегата и сушата увеличават риска от горски пожари, а някои градове наложиха ограничения за изпомпване на вода, тъй като се очаква температурите в някои части на страната да достигнат 40°C до сряда.
Феноменът на топлинния купол
Експертите приписват горещите аномалии на т.нар. купол, който затваря топлия въздух и го държи над градовете. Засега обаче експертите нямат отговор дали топлинните куполи ще стават все по-често срещани.
„Някои изследвания показват, че топлинните куполи ще стават по-често срещани със затоплянето на климата, което ще доведе до по-чести горещи вълни, но все още няма научен консенсус“, казва климатичният експерт Майкъл Бърн пред Sky News.
Но това, което е абсолютно ясно, е, че изменението на климата влияе на риска появяващите се топлинни куполи да носят по-високи и по-опасни температури, добавя той.
Европа вече е с 2 градуса по Целзий по-топла, отколкото в прединдустриалната епоха, и е най-бързо затоплящият се континент в света.
Това прави всяка гореща вълна и топлинен купол по-горещи, отколкото биха били иначе.
Това е така, защото парниковите газове, отделени от изгарянето на изкопаеми горива, задържат повече топлина в земната атмосфера, повишавайки средните температури.
Учените наричат топлинните вълни „тихите убийци“, защото причиняват значително увеличение на смъртните случаи, особено сред хора, които вече са уязвими.
Топлинните вълни представляват основен риск и за малките деца, чиито тела се нагряват по-бързо, и за бременните жени, които са изложени на повишен риск от преждевременно раждане.
Неблагоприятните ефекти от топлинните вълни засягат и земята, и сградите, тъй като топлината създава условия за пожари и може да повреди посевите, железопътните линии и електропроводите.
Както посочва Мадлен Томпсън от Wellcome TRUST, „стратегията за реагиране на всяка криза се проваля и науката ни казва, че ситуацията ще се влоши. Трябва да се обърнем към превантивни, бързи и координирани действия за смекчаване и адаптиране към изменението на климата. Инструментите са налице. Доказателствата са ясни. Това, което липсва, е чувство за неотложност. Трябва да действаме и трябва да действаме сега.“